15 Zimowe Ptakoliczenie przy Zespole Szkół

Opublikowano 2019-01-23 09:26:06. Artykuł wyświetlono: 920 razy.

Po raz piętnasty obserwatorzy ptaków z całej Polski policzą ptaki zimujące wokół siedzib ludzkich. Jest to ogólnopolska akcją, którą organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

W ramach Zimowego Ptakoliczenia skupiamy się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestników akcji tworzone są zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Welski Park Krajobrazowy zaprasza do przyłączenia się do akcji. Spacer ornitologiczny i wspólne liczenie ptaków zimujących odbędzie się 25 stycznia o godzinie 10:00 w Zespole Szkół w Rybnie (sala nr 12). Spotkanie poprowadzi ornitolog Łukasz Głowacki, który krótką prelekcją zaznajomi nas z ptakami zimującymi w naszym regionie. Następnie zaplanowany jest spacer w okolice jeziora Zarybinek, długość trasy to ok. 2 km. Organizatorzy proszą o ciepłe ubranie się i założenie nieprzemakalnych butów.

Patronem tegorocznej akcji jest szczygieł. To ptak mniejszy od wróbla przyciągający naszą uwagę swoimi kolorami. Jego głowa jest czerwono-biało-czarna, a na skrzydle widnieje żółta pręga. Zimą spotkać możemy stada tych ptaków żerujące na chwastach porastających pola i nieużytki.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz