www.gminarybno.pl

Drukuj

680 lat Dębienia

Opublikowano 2015-05-06 12:13:52. Artykuł wyświetlono: 1557 razy.

2 maja 2015r. w Dębieniu miała miejsce niecodzienna uroczystość. Okazją do świętowania stała się 680-ta rocznica założenia miejscowości.

Organizatorami byli sołtys wsi Dębień Grzegorz Januszewski wraz z Radą Sołecką oraz radny Gminy Rybno Piotr Kamiński. W przygotowania wspólnego przedsięwzięcia aktywnie włączyło się też, jak zawsze solidarnie, wielu innych mieszkańców Dębienia.

Impreza była czymś więcej niż majówką, była świętem wszystkich mieszkańców wsi. Na uroczystość przybyło wielu gości. Władze samorządowe reprezentował wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, radni Gminy, radni powiatu działdowskiego ze starostą Marianem Janickim oraz wielu przedstawicieli urzędów, organizacji i instytucji działających na terenie powiatu. Gościem honorowym była wieloletnia sołtys Dębienia Stefania Tucholska.

Po oficjalnym rozpoczęciu, odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Jerzy Anczykowski, który przedstawił obszerny rys historyczny. Jako rodowity Dębienianin wielokrotnie w swoim wystąpieniu odnosił się do własnych przeżyć i osobistych wspomnień. Z sentymentem opowiadał o latach młodości spędzonych w Dębieniu, mówił o szkole, w której mieszkał i której kierownikiem był ojciec Jan Anczykowski twórca szkolnej i wiejskiej grupy teatralnej znanej z występów w gminie a nawet poza nią.

Podczas uroczystości, którą uświetnił występ młodzieżowej orkiestry dętej z Rybna, odsłonięcia na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej pamiątkowej tablicy, którą poświęcił ksiądz proboszcz z Rumiana Marek Klugiewicz.Okolicznościowy program artystyczny nawiązujący do  charakteru spotkania przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie. Młodzi artyści przepięknie recytowali, śpiewali a nawet tańczyli, czym wzbudzili aplauz wśród publiczności.

Oficjalna część uroczystości zakończona została zasadzeniem dębu nieopodal malowniczego stawu w centrum wsi. Wieczorem dla wszystkich mieszkańców i gości zorganizowano wspólną zabawę przy muzyce a dla młodzieży ognisko przygotowane przez harcerzy.

Organizatorzy pragną gorąco podziękować wszystkim sponsorom, których wsparcie pomogło w przygotowaniu uroczystości.

Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski
Zdjęcia: Anna Januszewska


Galeria zdjęć skojarzona z tekstem 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka