85 lat OSP w Rybnie

Opublikowano 2013-05-13 14:02:25. Artykuł wyświetlono: 5112 razy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rybnie ma już 85 lat. W sobotę, 11 maja 2013 r. strażacy z Rybna świętowali rocznicę powstania swojej jednostki.

Obchody jubileuszu 85-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez proboszcza parafii w Rybnie księdza dziekana Mirosława Owczarka, który w swoim kazaniu podkreślił wielką wartość służby strażackiej.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe, delegacje OSP z terenu Gminy Rybno, strażacy ochotnicy z Rybna i zaproszeni goście przemaszerowali, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą na plac przed strażnicą jubilatki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam Wójt Gminy Rybno Edmund Ligman przywitał zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie st. bryg. Mirosław Rutecki, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP - starosta Działdowski Marian Janicki, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Bogdan Cywiński, Przewodniczący Rady Gminy Rybno Marian Ligman, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lidzbark Tadeusz Iskra, Sekretarz Gminy Rybno Mirosław Karbowski oraz przedstawiciele Rady Powiatu Działdowskiego, Rady Gminy Rybno i Policji.

Następnie odbyły się występy artystyczne pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie. W kolejnej części uroczystości Prezes Robert Soboczyński przypomniał historię założonej w dniu 17 maja 1928 roku jednostki, która początkowo nosiła nazwę "Ochotnicza Straż Pożarna Czynna w Rybnie powiat Lubawa". W pierwszych latach swojej działalności Ochotnicza Straż Pożarna w Rybnie była skromnie wyposażona, posiadała wiadra, bosaki, drabinę oraz ręczną sikawkę na podwoziu czterokołowym, która przemieszczana była za pomocą koni. Pierwszy samochód, marki FORDSON, udało się pozyskać na początku lat pięćdziesiątych. Dziś ochotnicy z Rybna do likwidowania pożarów i innych zagrożeń mają dwa samochody pożarnicze oraz wysokiej klasy sprzęt. Strażacy z OSP Rybno są nie tylko dobrze wyposażeni lecz także przeszkoleni w zakresie gaszenia pożarów, ratownictwa drogowego i ekologicznego oraz w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Rocznie OSP Rybno bierze udział w kilkudziesięciu akcjach związanych z pożarami, wypadkami drogowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Od 1995 roku jednostka z Rybna wchodzi w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Podczas obchodów jubileuszu Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza wręczono druhowi Jerzemu Soboczyńskiemu. Złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali:

• Wacław Karczewski (OSP Rybno)
  • Mariola Krajewska (OSP Rybno)
  • Roman Erdmann (OSP Żabiny)
  • Andrzej Nowik (OSP Rybno)

Srebrnym medalem odznaczono:

• Zbigniew Pachołek (OSP Rybno)
  • Marcin Pienicki (OSP Rybno)

Brązowy medal otrzymali:

• Grzegorz Chudy (OSP Żabiny)
  • Józef Malinowski (OSP Rybno)
  • Adam Mączkowski (OSP Rybno)
  • Mateusz Pienicki (OSP Rybno)
  • Łukasz Petrykowski (OSP Żabiny)

Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali: Patryk Soboczyński, Mariusz Lenckowski, Michał Cieciński (OSP Rybno), Krzysztof Plewa (OSP Żabiny), Michał Siemiński i Tadeusz Sypuciński (OSP Hartowiec).

Z okazji 85-lecia istnienia jednostka OSP Rybno wzbogaciła się o sprzęt ratowniczy w postaci nowoczesnej pilarki spalinowej przekazanej przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie st. bryg. Mirosława Ruteckiego.

Na koniec głos zabrali zaproszeni goście, którzy pogratulowali strażakom jubileuszu oraz życzyli dalszych osiągnięć. Cześć oficjalną zakończył obiad w remizie strażackiej.

Galeria zdjęć skojarzona z tekstem