Badania stomatologiczne

Opublikowano 2015-09-22 09:57:19. Artykuł wyświetlono: 1576 razy.

Uwaga ! Rodzice dzieci urodzonych w latach 2003-2012. Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rybnie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w badaniu stomatologicznym określającym intensywność próchnicy wśród dzieci Gminy Rybno.

Badanie ma na celu uzyskanie danych o skali występowania próchnicy u dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Rybno urodzonych w latach 2003 – 2012. Dane te zostaną wykorzystane do stworzenia programu zdrowotnego dla naszej gminy dotyczącego zapobiegania próchnicy w zakresie komplementarnym do interwencji krajowej.

Program zapobiegania rozwojowi próchnicy zostanie poddany ocenie przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pozytywna opinia tej instytucji jest niezbędna do występowania o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 na działania w zakresie realizacji profilaktycznych usług zdrowotnych. Planowane działania: lakierowanie wszystkich zębów stałych i mlecznych dwa razy w roku (interwencja krajowa – lakierowanie zębów stałych jeden raz w roku), zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym zębów czwartych, piątych i siódmych. (interwencja krajowa - zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym zębów szóstych do ukończenia 8. roku życia).

Warunkiem udziału w badaniu i ewentualnym udziale dziecka w programie profilaktycznym jest podpisanie zgody i złożenie jej w sekretariatach placówek oświatowych na terenie Gminy Rybno do 30 września 2015r.

W przypadku dzieci nie uczęszczających do oddziałów przedszkolnych zgodę należy złożyć w rejestracji Ośrodka Zdrowia w Rybnie. Wzór zgody dostępny w sekretariatach placówek oświatowych oraz na stronie internetowej Gminy Rybno i Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rybnie.

Z poważaniem:
Dyrektor SPG ZOZ w Rybnie: Iwona Ćwiek