Bezpieczny senior

Opublikowano 2017-04-14 13:55:11. Artykuł wyświetlono: 1525 razy.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych policjanci z Rybna przeprowadzili działania „Bezpieczny Senior”. W ramach tej akcji, dzielnicowi z Rejonu 12 i 13 spotkali się z mieszkańcami, aby poinformować ich jak nie paść ofiarą oszustów i jak uniknąć zagrożeń związanych z przestępstwami popełnianymi na rzecz osób w podeszłym wieku.

Spotkanie odbyło się w czwartek (06.04.2017r.) o godz. 18.00 w sali konferencyjnej przy Urzędzie Gminy Rybno i zostało zorganizowane w porozumieniu z panią Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Rybno, Danutą Zdunek. Tematem spotkania były przestępstwa "na wnuczka" i ich modyfikacje, KMZB (Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa), bezpieczeństwo na drodze i odblaski oraz postępowanie z pieniędzmi na targowiskach lub w zatłoczonych miejscach. W spotkaniu wzięły udział 23 osoby i dzielnicowi z Rybna, asp.szt. Dariusz Karbowski i st.asp. Grzegorz Ankiewicz. Uczestnicy spotkania mieli bardzo dużo pytań związanych z bezpieczeństwem na terenie miejscowości Rybno. Funkcjonariusze z Posterunku w Rybnie informowali zebranych jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, wskazywali sytuacje ryzykowne oraz podpowiadali, jak nie stać się ofiarą oszusta. Dzielnicowi rozdali, również ulotki informacyjne oraz rozmawiali z seniorami na temat ich doświadczeń z oszustami.

Spotkanie przebiegło w miłej i sielskiej atmosferze przy kawałku domowego ciasta, które specjalnie na tę okazję przygotowały panie ze Stowarzyszenia - uczestniczki pogadanki.

Działania „Bezpieczny Senior” są realizowane w ramach programu Dzielnicowy bliżej nas. Mają one przybliżyć mieszkańcom osobę "ich" Dzielnicowego i zachęcić do kontaktu z policją w razie zaistnienia niepokojącej sytuacji lub niebezpieczeństwa. Założeniem akcji jest, aby jak największa liczba osób, głównie starszych, została zapoznana z najczęściej popełnianymi przestępstwami na ich rzecz. Głównie chodzi tu o przypadki okradania ludzi w podeszłym wieku metodą „na wnuczka” i jej rożnych modyfikacji - czyli podszywanie się oszustów pod członków rodziny i pod tym pretekstem wyłudzanie pieniędzy.

Tego typu działania będą kontynuowane na terenie całego powiatu działdowskiego. Dzielnicowi podczas służby będą starali się dotrzeć do jak największej liczby osób starszych, mieszkających samotnie, aby porozmawiać z nimi na temat zagrożeń oraz zaapelować o ostrożność i rozwagę podczas kontaktów z nieznajomymi.

źródło: KPP Działdowo