www.gminarybno.pl

Drukuj

Co w torfie piszczy? - najlepiej sprawdzić doświadczalnie

Opublikowano 2011-12-06 08:36:07. Artykuł wyświetlono: 1210 razy.

"Co w torfie piszczy? Czyli, czy bagna są nam potrzebne?" - pod takim tematem zostały zorganizowane zajęcia dla członków kół przyrodniczych działających w Szkole Podstawowej w Rybnie.

Zajęcia zrealizowane w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu rozpoczęły się od wyjścia na torfowisko. Tam dzieci miały okazję zapoznać się z rodzajami torfowisk i ich budową. Młodzi przyrodnicy dowiedzieli się także, jaka roślinność występuje na torfowiskach oraz zbadali właściwości fizyczne oraz chemiczne torfu i wody pochodzącej z torfowiska. Następnie w Muzeum Przyrody szczegółowo zaprezentowano gatunki zwierząt oraz zgromadzonych w zielnikach roślin występujących na terenach podmokłych.

Pozostała część zajęć odbyła się w Sali Edukacyjnej, gdzie po przedstawieniu prezentacji multimedialnej rozpoczęto część eksperymentalną. Uczniowie podzieleni zostali na cztery grupy. Zadaniem dwóch zespołów było zbadanie właściwości chemicznych wody z torfowiska i zwykłej wody mineralnej oraz porównanie wyników eksperymentu. Kolejna grupa analizowała właściwości retencyjne torfu a członkowie czwartego zespołu wykonywali preparaty z mchu torfowca w celu zaprezentowania jego budowy pod mikroskopem. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu Sali Edukacyjnej wyniki obserwacji mikroskopowych można było obserwować bezpośrednio na ekranie monitora.

Na zakończenie 2,5 godzinnych zajęć każdy z zespołów zaprezentował swoje wyniki pozostałym uczestnikom warsztatów celem ich przeanalizowania.

źródło: http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/welski
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka