Decyzja środowiskowa w sprawie budowy 20 kurników w Gralewie Stacji, gmina Rybno najprędzej za rok

Opublikowano 2016-10-14 14:18:11. Artykuł wyświetlono: 2474 razy.

Wójt Gminy Rybno w toku postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowie i eksploatacji 20 kurników do ściółkowego chowu drobiu - brojlera kurzego - o łącznej liczbie stanowisk 1 142 000 szt./cykl (4 568 DJP) w obrębie fermy drobiu w miejscowości Żabiny, gmina Rybno, powiat działdowski w granicach wydzielonej części działki o nr ew. 417/2 obręb 0019 Żabiny”, postanowił dopuścić dowód z opinii biegłego w zakresie ochrony środowiska środowiska – zespołu biegłych pod kierownictwem dr hab. Mirosława Grzybowskiego z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. W toku tego postępowania wyłoniły się bowiem zagadnienia mające istotne znaczenie dla jego rozstrzygnięcia, których wyjaśnienie nie jest możliwe bez posiadania wiadomości specjalnych w zakresie ochrony środowiska. W związku z tym, ze względu na skomplikowanie oraz rozległość problematyki będącej przedmiotem opinii, zespół biegłych wykona analizę oddziaływania wyżej wskazanego przedsięwzięcia na środowisko w terminie do 21.10.2017r.

W trakcie postępowania uzyskano pozytywne dla Inwestora uzgodnienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie znak: WOOŚ.4242.50.2015.MG.10 z dnia 20.04.2016r. oraz pozytywną dla Inwestora opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Działdowie z dnia 31.05.2016r. znak: ZNS.471.36.2015. Planowana inwestycja budzi jednak radykalny sprzeciw mieszkańców Gminy Rybno, o czym świadczą ich liczne i zdecydowane protesty.

Dlatego, Wójt Gminy Rybno – Tomasz Węgrzynowski zdecydował  o powołaniu zespołu biegłych w tej sprawie.