Dotacje na zabytki

Opublikowano 2020-10-19 14:03:38. Artykuł wyświetlono: 1129 razy.

Podczas XXIII i XXIV sesji Rady Gminy Rybno podjęto uchwały dotyczące przekazania dotacji celowych dla kościoła parafialnego p.w. św. Barbary w Rumianie, zabytkowego spichlerza w Hartowcu oraz dla kościała parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszelewach.

Choć nie wszystkie uchwały dotyczące przekazania dotacji na realizację prac budowlanych przy powyższych zabytkach spotkały się z jednogłośną aprobatą radnych, gmina przekaże na poszczególne inwestycje łącznie 135 tysięcy zł.

-Dotacja celowa na realizację prac budowlanych przy cmentarzu przykościelnym w zespole kościoła parafialnego p.w. św. Barbary w Rumianie polegających na odbudowie i renowacji muru oporowego wraz z ogrodzeniem przy cmentarzu przykościelnym: Gmina Rybno – 95 tyś zł, Starostwo Powiatowe w Działdowie – 100 tyś zł, Stowarzyszenie na Rzecz Renowacji i Konserwacji Kościoła św. Barbary w Rumianie – 45 tyś zł i Parafia p.w. św. Barbary w Rumianie – 28 719,00 zł.

- Dotacja celowa na wykonanie robót budowlanych przy zabytkowym spichlerzu w Hartowcu z przeznaczeniem na realizację remontu i adaptacji pomieszczeń piwniczych tj. wykonanie otworów drzwiowych, ścianek działowych, komina spalinowego oraz instalacji elektrycznej w zabytkowym spichlerzu: Gmina Rybno – 20 tyś zł, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – 100 tyś zł.(wewnętrzna klatka schodowa), dodatkowo Starostwo Powiatowe w Działdowie ma podjąć uchwałę w sprawie udzielenia dotacji w kwocie 36 tyś zł (ściągi).

- Dotacja celowa na realizację prac konserwatorskich przy kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszelewach polegających na malowaniu ścian wewnętrznych kościoła: Gmina Rybno – 20 tyś zł., dodatkowo Starostwo Powiatowe w Działdowie ma podjąć uchwałę w sprawie udzielenia dotacji także w kwocie 20 tyś zł.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz
Źródło zdjęcia (Kościół w Rumianie): Fotografia M&M