www.gminarybno.pl

Drukuj

Dożynki parafialne w Rumianie

Opublikowano 2015-09-01 15:55:35. Artykuł wyświetlono: 1198 razy.

W niedzielę, 23 sierpnia w Parafii Rumian p.w. Świętej Barbary odbyły się tegoroczne Dożynki Parafialne. „Święto Plonów” - ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie tegorocznych żniw.

Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel po zakończeniu żniw. Dożynkom towarzyszył zgodnie z tradycją wieniec żniwny, który w tym roku zrobili mieszkańcy wsi Naguszewo. Pozostałe miejscowości Rumian, Naguszewo, Dębień, Groszki, Gutowo, Rumienica przywiozły ze sobą chleb i owoce. Wieniec dożynkowy, chleby i owoce złożono na ołtarzu jako podziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory. Mszę Świętą dziękczynną z podziękowaniem za tegoroczne zbiory odprawili ks. Wiesław Łużyński i ks. Wojciech Skolmowski.

Tekst: Sołtys M. Łużyński, Zdjęcia dzięki uprzejmości M.B i ZJ.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka