www.gminarybno.pl

Drukuj

Gospodarstwa ekologiczne na terenie Gminy Rybno

Opublikowano 2016-07-06 13:52:35. Artykuł wyświetlono: 2205 razy.

 

W sobotę, 29 maja 2016r. Sołectwo Gronowo zrealizowało w ramach projektu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie zadanie pod nazwą "Gospodarstwa ekologiczne na terenie Gminy Rybno".

Sołectwo pozyskało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz z Gminy Rybno jako wkład własny do tego projektu. Zadanie polegało na wyjeździe mieszkańców Gronowa do trzech gospodarstw ekologicznych tj.: do p. Marka Bandurskiego w Tuczkach, p. Piotra Hillara w Tuczkach oraz do p. Agnieszki Prochal w Rumianie.

Głównym celem tego wyjazdu była edukacja na temat zdrowej ekologicznej żywności produkowanej w Gminie Rybno jak również zachęcenie do tworzenia agroturystyki ekologicznej i gospodarstw ekologicznych.

Sołtys wsi Gronowo - Pan Mirosław Mężykowski dziękuje za pomoc:
P. Lilii Bandurskiej,
P. Markowi Bandurskiemu,
P. Piotrowi Hillarowi,
P. Agnieszce Prochal,
P. Piotrowi Rydlowi.

Wyjazd rozpoczął się od gospodarstwa p. Bandurskich w Tuczkach, gdzie oprócz pokazów pozyskiwania i produkcji miodów mieszkańcy skosztowali pyłków kwiatowych oraz degustowali miody. Na zakończenie uczestnicy otrzymali miód. Następny przystanek to młyn w Tuczkach u p. Piotra Hillara produkującego ekologiczną mąkę. Po zwiedzeniu przepięknego zabytku który nadal funkcjonuje po otrzymaniu produktów z młyna udaliśmy się do Rumiana. Uczestnicy otrzymali mąkę ekologiczną.

W gospodarstwie p. Agnieszki Prochal i p. Piotra Rydla odbyła się prelekcja nt. „Ekologicznego chowu bydła”. Uczestnicy dowiedzieli się wielu informacji nt. hodowli polskiego bydła, owiec i kur które są zagrożone wyginięciem. Zwiedzanie gospodarstw zakończyło się ogniskiem i degustacją ekologicznej żywności tj. kiłełbas wołowych, pieczywa, miodu.
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka