Informacja nauczycieli SP w Rybnie

Opublikowano 2019-04-19 13:36:39. Artykuł wyświetlono: 1271 razy.

Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie!

My, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie pragniemy poinformować Państwa, że najczęściej powtarzane stwierdzenie, że pracujemy 18 godzin tygodniowo nie jest prawdą. Naszą pracę reguluje Karta Nauczyciela oraz Kodeks Pracy, które określają 40-godzinny czas pracy. Nauczyciele oprócz spędzania 18 godzin w klasie z uczniami i przy tablicy wykonują też inne zadania, które wchodzą w skład 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy.

Poniżej załączamy zadania nauczyciela wykonywane w ramach tygodniowego czasu pracy:

• Przygotowanie do pracy:
    • gromadzenie materiałów,
    • przygotowywanie pomocy edukacyjnych na własnym sprzęcie i na własny koszt,
    • zapoznawanie się z literaturą fachową,
    • codzienne przygotowania do zajęć: karty pracy, pomoce dydaktyczne, prezentacje multimedialne, gry multimedialne.
  • Diagnozy:
    • obserwacja ucznia, zapoznawanie się z opiniami i orzeczeniami uczniów – analizowanie wyników diagnoz, rozmowy z rodzicami,
    • dostosowywanie metod i form pracy dla uczniów ze specjalnymi potrzebami,
    • sporządzanie opinii o uczniu do sądu i instytucji pomocowych,
    • przeprowadzanie ewaluacji, np. tworzenie ankiet i innych narzędzi badawczych.
  • Przygotowywanie uczniów do różnego rodzaju imprez, uroczystości szkolnych i pozaszkolnych w czasie wolnym nauczyciela:
    • przygotowania do uroczystości: ślubowanie, święta państwowe, bale, gale, dni otwarte, święta,
    • systematycznie prowadzone zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów,
    • zajęcia przygotowujące do zawodów sportowych i konkursów.
  • Przygotowanie do egzaminów
    • dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminów ósmoklasistów.
  • Wprowadzanie innowacji pedagogicznych, udział w projektach.
  • Spotkania z rodzicami,
  • Rozmowy telefoniczne oraz korespondencja z rodzicami przez e-dziennik także w godzinach popołudniowych i wieczornych.
  • Organizacja wycieczek wykraczających poza godziny naszej pracy, bez dodatkowego wynagrodzenia:
    • opieka nad uczniami w czasie wycieczek również w godzinach nocnych -praca 24 godzinna,
    • organizacja wycieczek – układanie programu i harmonogramu, umawianie przewoźnika, miejsc atrakcji lub innych instytucji, tworzenie dokumentacji wycieczki.
  • Opieka nad uczniami podczas zajęć dodatkowych:
    • wyjścia do kina, wyjazdy do teatru,
    • zawody sportowe odbywające się również w weekendy,
  • Działania związane z organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów zdolnych i wymagającymi wsparcia:
    • współpraca z instytucjami (GOPS, sądy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna),
    • tworzenie dokumentacji szkolnej i przeznaczonej dla poradni,
    • spotkania ze specjalistami,
    • rozmowy z rodzicami.
  • Obowiązkowe podnoszenie kwalifikacji najczęściej na koszt własny:
    • szkolenia, konferencje, warsztaty - dokształcanie w weekendy lub popołudniami.
  • Dodatkowe zadania, nieliczone do pensum nauczycieli (czyli czas poza godzinami spędzanymi „przy tablicy”):
    • sprawozdania z działań,
    • rady pedagogiczne ( średnio raz w miesiącu)
    • wywiadówki, spotkania z rodzicami,
    • sprawdzanie klasówek, sprawdzianów, zeszytów,
    • oceny opisowe każdego ucznia,
    • dostosowywanie pracy do często zmieniających się wymagań związanych z reformami,
    • pełnienie dyżurów na przerwach,
    • zawody i konkursy wewnątrzszkolne i pozaszkolne,
    • pomoc przy organizacji lokalnych imprez,
    • przygotowanie imprez klasowych i szkolnych: dyskoteki, wigilia, andrzejki , noc w szkole, itp.,
    • redagowanie wiadomości z różnych wydarzeń na stronę szkoły, www.facebook.pl i lokalnych gazet,
    • prowadzenie klasowych galerii zdjęć przez nauczycieli,
    • organizacja i koordynacja akcji charytatywnych,
    • opieka nad dziećmi podczas półkolonii letnich i ferii zimowych (wolontariat).
  • Prowadzenie dokumentacji zgodnie z wymogami ministerialnymi i kuratoryjnymi:
    • przygotowywanie analiz i statystyk dla różnych instytucji, m.in. policja, GOPS, instytucje działające na rzecz rodziny itp.
  • Przygotowanie i rozdysponowanie podręczników z dotacji celowej MEN, np. przygotowanie umów użyczenia podręczników, opieczętowanie podręczników w czasie wakacji, rozliczenie finansowe.

Postulaty płacowe są jedynymi nagłaśnianymi w mediach, co również jest wobec nas krzywdzące.

Walczymy także o podwyższenie zarobków pracowników niepedagogicznych gdyż ich uposażenia są skandalicznie niskie.

Nieprawdą jest, że pracujemy tylko 18 godzin.

Przez wiele lat wykonywaliśmy te wszystkie zadania w trosce o dobro dzieci. Jednak nadszedł czas, żeby zawalczyć o swoją godność i prestiż tak ważnego dla społeczeństwa zawodu jakim jest nauczyciel. Od godnego wynagrodzenia będzie zależało, czy będą chętni do tego zawodu. Przecież to my tworzymy przyszłość dzieci i wszyscy mamy wspólny cel, którym jest wychowanie uczniów na świadomych, mądrych i wrażliwych obywateli.

Liczymy na Wasze wsparcie i zrozumienie.

Z wyrazami szacunku,
nauczyciele Szkoły Podstawowej
im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie,
biorący udział w strajku nauczycieli

Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący czas pracy nauczyciela.