Informacja o nowym systemie gospodarowania odpadami

Opublikowano 2013-01-08 12:58:02. Artykuł wyświetlono: 2159 razy.

W dniu 01 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z 01 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi, polegający na przejęciu odpowiedzialności przez gminę za odpady i ustaleniu opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów wejdzie w życie 1 lipca 2013 r.

Zgodnie ze Statutem, Ekologiczny Związek "Działdowszczyzna", którego Gmina Rybno jest członkiem, przejął obowiązki i zadania gminy w zakresie gospodarki odpadami wynikające z nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Najważniejsze zmiany dla mieszkańców:

• Właściciele nieruchomości obowiązani są ponosić na rzecz EZG "Działdowszczyzna" opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
  • Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi EZG "Działdowszczyzna" pokrywa koszty funkcjonowania systemu, które obejmują koszty:
    • odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
    • tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
    • obsługi administracyjnej systemu;
  • EZG "Działdowszczyzna" zorganizuje przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości;
  • Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć bezpośrednio do EZG "Działdowszczyzna" lub za pośrednictwem Wójta, deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wg wzoru, w miejscu i terminie określonym w uchwale EZG "Działdowszczyzna" stanowiącej akt prawa miejscowego.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi zacznie funkcjonować od 1 lipca 2013 roku. Gdy uchwały Rady Gminy i Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna" wejdą w życie, zacznie się pobór opłat od właścicieli nieruchomości (podatek śmieciowy), a w zamian Gmina zapewni świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Do tego czasu EZG "Działdowszczyzna" ogłosi i rozstrzygnie przetarg na świadczenie takich usług oraz podpisze umowę z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne.

Akty prawne dotyczące zmian w zakresie nowego systemu gospodarki odpadami:

• Uchwała nr XXIX/10/13 Rady Gminy Rybno z dnia 28 lutego 2013r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Rybno
  • UCHWAŁA NR IX/ 53/2012 ZGROMADZENIA EKOLOGICZNEGO ZWIĄZKU GMIN "DZIAŁDOWSZCZYZNA" z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadamikomunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty
  • UCHWAŁA NR IX/54/2012 ZGROMADZENIA EKOLOGICZNEGO ZWIĄZKU GMIN "DZIAŁDOWSZCZYZNA" z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  • UCHWAŁA NR IX/55/2012 ZGROMADZENIA EKOLOGICZNEGO ZWIĄZKU GMIN "DZIAŁDOWSZCZYZNA" z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości
  • UCHWAŁA NR IX/56/2012 ZGROMADZENIA EKOLOGICZNEGO ZWIĄZKU GMIN "DZIAŁDOWSZCZYZNA" z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i zagospodarowania tych odpadów
  • UCHWAŁA NR IX/57/2012 ZGROMADZENIA EKOLOGICZNEGO ZWIĄZKU GMIN "DZIAŁDOWSZCZYZNA" z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie podziału obszaru Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” na sektory odbierania odpadów komunalnych
  • UCHWAŁA NR IX/58/ 2012 Zgromadzenia Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” w Działdowie z dnia 11 grudnia 2012r. w sprawie: ustalenia stawek opłat za przyjmowanie odpadów na Instalacji Składowania Odpadów Komunalnych zlokalizowanej w miejscowości Zakrzewo, Gmina Działdowo i Stacji Przeładunkowej Odpadów wraz z Sortownią w Działdowie przy ul. Przemysłowej 61.