JAK GMINA RYBNO SKUTECZNIE WALCZY Z BEZDOMNOŚCIĄ ZWIERZĄT

Opublikowano 2018-09-18 11:45:52. Artykuł wyświetlono: 968 razy.

W ramach przeprowadzonej akcji pn.:"Nadjeżdża sterylkobus - mobilna sterylizacja psów i kotów" która została przeprowadzona przez Stowarzyszenie Obrona Zwierząt z Jędrzejowa woj. świętokrzyskie w dniach 8-9-10 września 2018r. na terenie gminy Rybno przeprowadzono zabiegi na łącznie 118 psach i kotach oraz zachipowano 67 zwierząt.

Zabiegi dla mieszkańców były całkowicie bezpłatne i dobrowolne. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, reakcja mieszkańców była bardzo pozytywna.

Celem w/w akcji jest:
- profilaktyka zdrowia zwierząt pod kątem oceny ich dobrostanu w momencie przeprowadzanego zabiegu oraz ewentualne usuwanie zagrożeń dla zdrowia i życia np. przepuklin, nowotworów narządów płciowych
- oznakowanie określonej liczby psów i kotów za pomocą wszczepienia mikrochipa z numerem co umożliwi identyfikację zwierzęcia w momencie zaginięcia.
- edukacja mieszkańców w temacie zwierząt dotycząca humanitarnego traktowania, opieki weterynaryjnej, a także uświadamianie o bezdomności zwierząt i metod ich zwalczania.
- zmniejszenie zjawiska bezdomności psów i kotów, spowodowanych niekontrolowanym rozmnażaniem, oraz ograniczenie niehumanitarnego zjawiska uśmiercania nadwyżkowej liczby zwierząt.

Pomysłodawcy projektu mieli na celu uzmysłowić mieszkańcom, iż sterylizacja psów i kotów jest standardowym zabiegiem weterynaryjnym i jest potrzebna aby zapobiegać nadpopulacji zwierząt.

Zabiegi tego typu to jedyny skuteczny i humanitarny sposób ograniczania bezdomności zwierząt domowych. Z uwagi na zainteresowanie Gmina Rybno planuje kontynuować ww. projekt.