www.gminarybno.pl

Drukuj

Na odsiecz drzewom 'Sobieskiego'!

Opublikowano 2013-07-23 09:57:10. Artykuł wyświetlono: 1933 razy.

Miłośników historii i przyrody zachęcamy do poszukiwania "drzew Sobieskiego".

"Drzewa Sobieskiego" to drzewa, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję sadzenia drzew najprawdopodobniej zapoczątkował sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 roku, zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach 2 lipy, choć legendy mówią nawet o 14 drzewach. 

Odsiecz wiedeńska, czyli wyprawa wojenna króla Jana III Sobieskiego z 1683 roku, została podjęta w celu obrony oblężonego przez Turków Wiednia. Bitwa pod Wiedniem rozegrała się 12 września 1683 roku i zakończyła zwycięstwem Jana III Sobieskiego. W ten sposób została zatrzymana turecka ekspansja na Europę, a Rzeczpospolita zyskała sobie sławę „obrońcy Europy" i „przedmurza chrześcijaństwa". 

Zgłoszenia drzew związanych z odsieczą wiedeńską będą zbierane do 2 września 2013 r. Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić formularz i wraz z nim przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej i uzasadnieniem zgłoszenia. Z wybranych zgłoszeń zostanie stworzona galeria zdjęć, opublikowana 12 września 2013 r. w rocznicę Bitwy pod Wiedniem. Zgłoszenia uczestników akcji pomogą w procesie weryfikacji danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody na temat pomników przyrody. 

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" to początek działań Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na rzecz otoczenia opieką najstarszych świadków polskiej historii - drzew które miały, mają lub otrzymają status pomników przyrody. Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji drzewa, zostanie wybranych 10, które jako pierwsze zostaną nominowane do otrzymania statusu „Drzew Weteranów". 

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom" to wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Więcej na temat akcji




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst