Nowe pomniki przyrody w Gminie Rybno

Opublikowano 2011-11-30 14:43:53. Artykuł wyświetlono: 2402 razy.

Rada Gminy Rybno 7 listopada 2011 roku Uchwałą Nr XIII/46/11 ustanowiła na wniosek Welskiego Parku Krajobrazowego statut pomnika przyrody grupie 4 drzew (3 dęby szypułkowe i 1 dąb bezszypułkowy) i nadała im nazwę "Koszelewskie dęby".

Drzewa znajdują się na działce ewidencyjnej nr 3139/13, obręb Koszelewy, która jako powierzchnia referencyjna stanowiąca śródpolne zadrzewienie jest wyłączona z użytkowania gospodarczego.

"Koszelewskie dęby" charakteryzują się obwodem na wysokości 130 cm od 306 do 350 cm i klasyfikują się w 2 stopniu skali oceny P-S. Mimo, iż ich obwody są mniejsze niż te przyjęte do stanowienia jako pomniki przyrody na gruntach leśnych to lokalizacja obiektów oraz ich stan zdrowotny rekomendowały je jako obiekty warte zachowania w postaci pomników przyrody.