www.gminarybno.pl

Drukuj

Ogrody przeszłości

Opublikowano 2015-11-19 10:14:29. Artykuł wyświetlono: 1472 razy.

Grupa reporterska z klasy III w składzie: Gabriel Józefowicz, Sandra Sołobodowska, Katarzyna Szczepańska przy wsparciu Dominika Buczkowskiego, Patryka Orzechowskiego, Nikoli Trzcińskiej oraz Tadeusza Kornackiego, nakręciła pod kierunkiem Bogusława Łukwińskiego etiudę pt. „Aleja kasztanowcowi-jesionowa w Hartowcu”.

Z przyjemnością pragniemy zakomunikować, że film ten zdobył I miejsce w wojewódzkim konkursie „ Ogrody przeszłości Warmii i Mazur” w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przedmiotem konkursu były stare, często zapomniane aleje, przydworskie, przypałacowe parki i ogrody.

Katarzyna Szczepańska – lider zespołu:
„Bohaterka naszego filmu prowadzi obecnie do Ośrodka Rekolekcyjnego Diecezji Toruńskiej w Hartowcu. Główną osią narracji stała się legenda wyjaśniająca, dlaczego wśród przeważającej ilości kasztanowców pojawiły się 4 jesiony. Dla lepszego jej zrozumienia zastosowaliśmy w reportażu element retrospekcji. Uważam, że ten element przeważył o naszym sukcesie”.

Organizatorami konkursu były Warmiński –Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie- Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Urząd Gminy w Małdytach i Szkoła Podstawowa im Mikołaja Kopernika w Małdytach. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 listopada 2015 r. w Małdytach.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej produkcji.
https://youtu.be/g4ZgzMB8vmw

LEGENDA:
W sierpniu 1920 roku zagony armii bolszewickiej zapuściły się nawet pod Hartowiec. W czasie gdy odbywała się Bitwa Warszawska radziecki patrol penetrował hartowiecką gorzelnię oczyszczając ją z zapasów spirytusu.
Po zakończeniu rabunku bolszewicy panoszyli się po wsi budząc powszechnie wśród mieszkańców strach i przerażenie. Najmłodszy z nich kilkunastoletni jeszcze chłopak szedł drogą w stronę dworu i wycinał swoją szablą rosnące młode kasztanowce. Robił to tak zapamiętale, że powycinał wszystkie rosnące po prawej stronie drogi drzewka.
Po kilku latach ludzie na ich miejsce posadzili jesiony. Dziś, gdy idzie się na plebanię, mija się rosnące po lewej stronie kasztanowce, a po prawej – najpierw 4 jesiony, a potem dopiero kasztanowce.

Autor: Bogusław Łukwiński
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka