Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Opublikowano 2013-12-04 18:55:09. Artykuł wyświetlono: 1949 razy.

W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń Urząd Gminy Rybno przekazuje treść ostrzeżenia meteorologicznego nr 77 wydanego przez IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku.

Ostrzeżenie Nr 77

Nazwa biura: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku
Zjawisko/Stopień zagrożenia:
Silny wiatr/2
Obszar: Warmińsko-mazurskie
Ważność: od godz. 18:00 dnia 05.12.2013 do godz. 10:00 dnia 07.12.2013
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego południowo-zachodniego i zachodniego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach od 80 km/h do 110 km/h. Wieczorem i w pierwszej części nocy z 05/06.12 oraz w drugiej części nocy z 06/07.12 oraz w dzień 07.12 wiatr będzie słabszy, osiągając średnią prędkość od 25 km/h do 40 km/h, w porywach od 65 km/h do 90 km/h. Wiatrowi temu będą towarzyszyć przelotne opady śniegu, co spowoduje wystąpienie lokalnych zawiei śnieżnych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%
Uwagi: Brak
Dyżurny synoptyk: Wiesław Winnicki
Godzina i data wydania: godz. 18:26 dnia 04.12.2013

SŁUŻBY ZALECAJĄ

• Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa.

• Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

• Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.

• Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.

• Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru.

• Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.

• Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

• Pływając po akwenach, jak najszybciej zawinąć do najbliższej przystani lub przybić do brzegu i zacumować jednostkę.

• Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.

• W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.

• Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

• Szukając pomocy korzystać z telefonu alarmowego "112".