www.gminarybno.pl

Drukuj

Otwarcie boiska trawiastego i III Seminarium naukowe w Szkole Podstawowej w Rumianie

Opublikowano 2017-05-03 15:51:23. Artykuł wyświetlono: 1500 razy.

Nikogo nie trzeba przekonywać do tezy, że sport i wszelka aktywność fizyczna jest niezbędna do zdrowego życia współczesnego człowieka. Znamy powiedzenia "sport to zdrowie", czy inne mówiące, że "ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu".

Troska o wszechstronny rozwój fizyczny młodego człowieka przyświecała twórcom III Seminarium naukowego pod hasłem "Aktywność fizyczna, a zdrowie człowieka", które odbyło się 26 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie.

Okazją stało się radosne wydarzenie dla lokalnej społeczności - oddanie do użytku trawiastego boiska do gry w piłkę nożną. Seminarium otworzyła dyrektor Szkoły Hanna Kirchhof, która w ciepłych słowach powitała gości - władze samorządowe gminy Rybno, uczniów, rodziców, przedstawicieli instytucji kulturalnych, społecznych a także placówek oświatowych. Pani dyrektor podkreśliła na wstępie, że w Szkole Podstawowej w Rumianie realizowana jest idea wszechstronnego rozwoju ucznia, a w poszukiwaniach nowatorskich metod, koncepcji nauczania, a także podjętych działań w Szkole zainspirował kadrę pedagogiczną fiński system edukacyjny. O założeniach, a zwłaszcza osiągnięciach i sukcesach Finlandii w dziedzinie oświaty przybliżył zebranym film Morgana Sperlocka "Świat bez tajemnic".

Interesujący referat przedstawiła pani doktor Alina Witkowska - Tatarek. W swoim wystąpieniu uwzględniła najnowsze spojrzenie na aktywność ruchową człowieka z punktu widzenia osiągnięć nauki, a zwłaszcza współczesnej medycyny. Pani doktor trafnie połączyła wyniki badań i poglądy naukowców z praktyczną wiedzą i w ciekawy sposób przedstawiła ważną rolę szeroko pojętej kultury fizycznej i różnorodnych form ruchu w aspekcie ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa.

Pierwszą część seminarium zakończyła prezentacja multimedialna, obrazująca efekty sondażowych badań dzieci i młodzieży w zakresie preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu oraz ich zainteresowań. Było to swoiste preludium do uroczystego otwarcia nowego boiska trawiastego. Dyrektor Szkoły H. Kirchhof przedstawiła genezę inwestycji podkreślając, że "Z inicjatywy pana Piotra Rydla i pana Piotra Kamińskiego powstał Komitet Budowy Boiska Trawiastego w Rumianie. Systematyczne spotkania, rozmowy, podejmowane i realizowane wnioski sprawiły, że w naszej Szkole został rozbudowany kompleks sportowy. Dziś mamy boisko wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej i boisko trawiaste do gry w piłkę nożną". Inicjatorzy i zarazem realizatorzy tego szlachetnego przedsięwzięcia, panowie P. Rydel i P. Kamiński włożyli wiele wysiłku, serca i wykonali ogromną pracę o znacznej wartości finansowej, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami i uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

W dalszej części odbył się, przyjęty z ogromnym aplauzem, występ uczniów Szkoły w Rumianie. Zaprezentowano niezwykle efektowny program, w którym dominowały elementy gimnastyki artystycznej, oraz pełne dynamiki w sportowym rytmie układy taneczne. Natomiast przedstawienie uczniowskie pt. "Na Olimpie" przeniosło widzów w czasy antycznej Grecji, gdzie narodziła się idea dzisiejszych igrzysk olimpijskich. Na scenie pojawiła się, wśród obłoków, podniebna siedziba bogów na szczycie potężnego Olimpu. Gromowładny Zeus siedział na swoim tronie w otoczeniu pozostałych, odzianych w białe togi, nieśmiertelnych Olimpijczyków. Bogowie z zainteresowaniem obserwowali z góry, co się dzieje w Rumianie i z radością przyjęli wieści o nowym boisku sportowym.

Bardzo miłym akcentem były prezentacje zaproszonych gości - uczniów z innych szkół gminy Rybno. Był to prawdziwy popis umiejętności i talentów sportowych wzbudzający prawdziwy podziw i emocje widowni. Ostatnim punktem uroczystości było tradycyjne przecięcie wstęgi, a także poświęcenie boiska dokonane przez księdza dziekana Mirosława Owczarka.

Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka