Parafia Rybno otrzymała zabytkowe organy

Opublikowano 2017-02-06 10:02:03. Artykuł wyświetlono: 4220 razy.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie wzbogaciła się o zabytkowe, 27-głosowe organy.

Instrument otrzymany przez rybieńską parafię wyszukał Pan Dariusz Sulej a transport do Polski zorganizował proboszcz ks. dziekan Mirosław Owczarek.

Organy zostały zbudowane na początku XX wieku. Dotychczas użytkowane były w jednym z kościołów w holenderskim mieście Nijmegen. Demontaż instrumentu składającego się z kilku tysięcy elementów trwał prawie tydzień. Prace rozbiórkowe przeprowadzili mieszkańcy gminy Rybno: Jan Kanicz, Mirosław Remus, Marcin Kruszewski i Roman Kruszewski oraz organmistrz ks. Józef Cierkowski - proboszcz parafii pw. Świętego Jana Bosko w Gwiździnach.

W rozładunku zabytkowych organów pomagali mieszkańcy Kopaniarzy oraz strażacy z OSP Rybno i OSP Jeglia. Ponowne złożenie instrumentu potrwać może nawet kilka miesięcy.