Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu 1920 - książka

Opublikowano 2020-09-28 14:28:30. Artykuł wyświetlono: 593 razy.

Na rynku wydawniczym ukazała się książka "Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu 1920" autorstwa Grzegorza Wiergowskiego.

Tytuł wskazuje na tematykę historyczną i tak jest w rzeczywistości. Jednak oprócz wydarzeń, które miały miejsce przed wielu laty, przedstawione zostały niezwykłe losy, przeżycia naszych przodków walczących o wolność kraju, o przyszłość i szczęśliwe życie w ojczyźnie, o której Polacy marzyli przez 123 lata czasów zaborów.

Książka jest wyjątkowa w tym sensie, że wypełnia lukę plasując się między naukowymi rozprawami historycznymi, a artykułami publicystycznymi. Napisana komunikatywnym językiem, wzbogacona o fotografie, mapki i kopie dokumentów, skierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców. Oprócz faktografii historycznej czytelnik znajdzie również odniesienie do czasów dzisiejszych, a także wiele ciekawostek. Nie wszyscy wiedzą, że Zakon krzyżacki nadal istnieje i ma swoją siedzibę w Wiedniu, gdzie rezyduje Wielki Mistrz Zakonu, aktualnie jest nim Bruno Platter.
W Szwabii (w Niemczech) na terenie landu Badenia-Wirtenbergia znajduje się okazały Zamek Hohenzollernów. Jego kolejni właściciele, w tym obecny, książę Jerzy Fryderyk Hohenzollern (niem. Georg Friedrich Ferdinand Prinz von Preußen), nadal używają tytułu księcia Prus, w skład których wchodziły nasze Mazury i Warmia.

Książka "Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu 1920. Materiały dydaktyczne." dostępna jest w księgarniach internetowych, jak również bezpłatnie do pobrania w formie e-booka. (link do strony https://ridero.eu/pl/books/plebiscyt_na_warmii_mazurach_i_powislu_1920 )

Tekst: Grzegorz Wiergowski