Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa

Opublikowano 2019-01-07 08:36:36. Artykuł wyświetlono: 1252 razy.

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie cyklicznie organizuje działania w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Wydarzenia wpisały się do kalendarza uroczystości organizowanych w miesiącu wrześniu. Obchody EDD są więc dobrą okazją, aby uświadomić sobie, że dziedzictwo jest dobrem nas wszystkich, a jego ochrona powinna stać się obowiązkiem każdego z nas. Organizowane wydarzenia w ramach obchodów EDD są okazją do wspólnego, rodzinnego odkrywania lokalnej historii, poszerzenia wiedzy, poznawania zapomnianych tradycji, obyczajów, jak również szansą na nowe, inspiracje możliwości spędzenia wolnego czasu.

14 grudnia w Bibliotece Wojewódzkiej w Olsztynie odbyło się podsumowanie EDD organizowanych we wrześniu 2018r.”Niepodległa dla wszystkich”. Organizator EDD w województwie Warmińsko-Mazurskim dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem- Szymon Drej omówił główne założenia i znaczenie organizacji wydarzeń pod hasłem : Niepodległa dla wszystkich w roku 100-lecia. Honorowy patronat odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowy patronat nad organizacją wydarzeń objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Na spotkaniu podsumowującym Pani Marszałek Sylwia Jaskulska podkreśliła, że już od 2007 roku organizowane są Europejskie Dni Dziedzictwa. Każda edycja posiada ogólnopolski temat przewodni, który umożliwia organizację atrakcyjnych wydarzeń we wszystkich zakątkach kraju. Zwróciła uwagę, że z roku na rok przybywa osób i instytucji zaangażowanych w przygotowanie tak ważnych przedsięwzięć w naszym województwie warmińsko-mazurskim. Podkreśliła, że jest wdzięczna tym osobom , instytucjom, które dbają o nasze dziedzictwo. Uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane działania zorganizowane w czasie EDD. Interaktywne Muzeum Krzyżackie w Działdowie- zaprezentowało materiał przedstawiający wojewódzką inaugurację EDD w Zamku w Działdowie, atrakcje towarzyszące obchodom EDD. Projekt „Od Tannenbergu do Niepodległości. Działdowo 1914-1920”. Projekt finansowany z programu Niepodległa oraz środków własnych Muzeum i Gminy Działdowo. Dwa wydarzenia z historii regionu- bitwa pod Tannenbergiem w 1914 roku oraz przejęcie Działdowa przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Udział grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Multicentrum z Olsztyna- projekt pod hasłem: Pałac Dohnów Gładysz. Dyrektor Szkoły Hanna Kirchhof odebrała dyplom uznania dla Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie z rąk Pani Marszałek Sylwii Jaskulskiej. Jest to uznanie dla kultywowania dobrych tradycji i pielęgnowania tożsamości korzeni, a jednocześnie motywacja do udziału w kolejnych edycjach tego wydarzenia. Placówka podejmuje wiele działań edukacyjnych o dziedzictwie i w oparciu o dziedzictwo. Wszystkie podejmowane przedsięwzięcia mają na celu upowszechnienie wiedzy, popularyzację tematyki oraz kształtowania określonych postaw i uwrażliwienie na wartości płynące z dziedzictwa. Uczniowie muszą mieć pełną świadomość istnienia w swojej małej ojczyźnie, aby stać się wartościowym obywatelami naszego kraju. Takie działania dowodzą, że możemy w pełni angażować się w to największe europejskie święto kultury.

Hanna Kirchhof