Powietrze pod kontrolą

Opublikowano 2019-10-30 10:50:15. Artykuł wyświetlono: 1219 razy.

Na terenie Gminy Rybno zostały zainstalowane 4 sensory jakości powietrza, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie aktualnego stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Bieżące odczyty pomiarów można sprawdzać on-line na stronie: https://airly.eu/map/pl/#53.38015,19.93778 i w darmowych aplikacjach mobilnych AIRLY którą można pobrać z Google Play lub App Store.

Na map.airly.eu można sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy. Prezentowane na niej dane pozwalają na sprawdzenie aktualnej jakości powietrza w konkretnej lokalizacji.

Sensory prowadzą pomiar stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego. W oparciu o te dane sensory za pomocą barwnej skali w przystępny sposób informują o aktualnym stanie powietrza.

Zakupione sensory zostały zamontowane w 4 lokalizacjach:

1. Szkoła Podstawowa w Rybnie
  2. Zespół Szkół w Rybnie
  3. Szkoła Podstawowa w Hartowcu
  4. Szkoła Podstawowa w Żabinach

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja powstająca ze spalania węgla i innych paliw stałych w domowych piecach (niestety czasami także odpadów) oraz ruch samochodowy. Niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i wysokie ciśnienie, w znacznym stopniu sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu. Wzrost stężenia zanieczyszczeń obserwowany jest również wraz ze spadkiem temperatury, kiedy nasila się spalanie w domowych piecach.

Efektem zainstalowania sensorów ma być wzrost świadomości mieszkańców o zagrożeniu wiążącym się z zanieczyszczeniem powietrza, a także uświadomienie przyczyn jego powstawania.