#RazemNaŚwięta – V Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy

Opublikowano 2019-12-17 08:10:28. Artykuł wyświetlono: 1305 razy.

W dniu 6.12.2019r. o godzinie 17:00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Rumianie odbył się V Gminny Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście: Senator Rzeczpospolitej Polskiej Pani Bogusława Orzechowska, Wójt Gminy Rybno- Pan Tomasz Węgrzynowski, wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie- Pani Bożena Reszka , sekretarz Gminy Rybno- Pani Jolanta Jendrycka, skarbnik Gminy Rybno Pani Zdzisława Kanicz, kierownik oświaty Pani Wiesława Wróblewska, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Kornatowski, radny Gminy Rybno Pan Sylwester Kasprowicz, Prezesa Klubu GSZS Delfin Rybno Pan Jan Rozentalski, trener Mirosław Gajewski, a także Prezes Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego Sokół z Lubawy Pan Henryk Mężykowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Hartowcu Pan Bogusław Łukwiński.

Na ręce dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie Pani Hanny Kirchhof Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki przesłał list, w którym podziękował za pamięć i przesłanie zaproszenia na V Gminny Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy Pogratulował wszystkim organizatorom tej cennej imprezy, która jest atrakcyjną, co ważniejsze zdrową formą spędzania wolnego czasu.

Sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Rumianie została wypełniona po brzegi rodzicami, uczniami, mieszkańcami wsi . Każdy uczestnik spotkania otrzymał bilet wstępu, którym była czapeczka Świętego Mikołaja.

Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy na trwałe wpisał się do kalendarza imprez organizowanych w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie  V Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy miał charakter gminny. Aranżacja przestrzeni w której odbywał się turniej w decydujący sposób wpłynęła na wytworzenie świątecznego klimatu. Na scenie został umieszczony rollup, który stanowi promocję idei zapasów- jako ważnej dyscypliny sportowej uprawnionej na terenie Gminy Rybno, a także puchary pamiątkowe otrzymywane na przestrzeni lat 2016-2019.

Uczniowie grupy wokalno-tanecznej zaprezentowali program artystyczny  ”W mikołajkowym nastroju”, tym samym piosenką i tańcem pokazali, że jest to wyjątkowy czas dla wszystkich ludzi. Podczas turnieju jedna z uczestniczek sekcji zapaśniczej Klaudia Świniarska przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej historię zapasów w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie. Rok 2015 był szczególny dla uczniów tej szkoły, gdzie zawiązała się grupa uczniów, która chciała uprawiać zapasy, w sekcji zapaśniczej GSZS Delfin Rybno. Trening na co dzień odbywają się w szkole, gdzie uczniowie bezpośrednio po zakończeniu zajęć mogą rozwijać swoje pasje sportowe. Zostały zaprezentowane sukcesy, a także puchary zdobyte dla szkoły i klubu „Delfin” a także najważniejsze osiągnięcia sportowe: Majki Rozentalskiej, Kladii Świniarskiej, Moniki Rozentalskiej.

Młodzi sportowcy podczas turnieju zapaśniczego mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wobec trenera Mirosława Gajewskiego, a także kibiców.

Cennym elementem  w programie turnieju była prelekcja na temat „Żywienie młodych sportowców”, która przedstawiła lekarz medycyny Bogusława Orzechowska- specjalista pediatrii lekarz sportowy. W szczególny sposób wskazała elementy potrzebne do osiągnięcia sukcesów sportowych: trening, regeneracja, dieta. Pokazała jak wygląda piramida żywieniowa sportowców oraz określiła czynniki wpływające na zachowania żywieniowe. Bardzo ważnym wyzwaniem  w żywieniu sportowców jest odpowiednia podaż energetyczna posiłków żywienie okołowysiłkowe, suplementacja. Pani doktor wskazała, że gotowe odżywki w wieku rozwojowym nie powinny być stosowane. Suplementować należy: żelazo, wapń, witaminę D3. W szczególny sposób preferowała naturalne źródła pokarmowe. Swoją prelekcję zakończyła przesłaniem dla wszystkich trenujących zapasy. „Prawdziwymi Zwycięzcami Są Ci, Którzy Zwyciężają W Walkach Życia Codziennego” Sosai Masutasu Oyama.

Młodzi sportowcy zaprezentowali pokaz swoich umiejętności zapaśniczych. Najmłodsi uczniowie klas O-III uczestniczyli w konkurencjach „Mali siłacze na maty”- zmierzyli się w konkurencjach Lino-skoczek, wypychanie z koła, lisie ogonki. Grupa starsza uczniowie klas V-VIII zaprezentowali pokaz swoich umiejętności zapaśniczych, który wzbudził duże zainteresowanie i podziw ze strony kibiców.

Wykonywanie ćwiczeń z oporem zewnętrznym- manekinem należą do jednych z ulubionych. Zakup manekina pozwoli na rozwój umiejętności ogólnorozwojowych, a tym samym będzie cenną pomocą wykorzystywaną podczas codziennych treningów.

Każdy uczestnik turnieju otrzymała pamiątkowy medal z rąk Wójta Gminy Rybno- Pana Tomasza Węgrzynowskiego, dyrektora szkoły i dobrego ducha sekcji zapaśniczej Pani Elżbiety Rozentalskiej- radnej Gminy Rybno, sołtysa wsi Rumian. Pani Senator wręczyła medale grupie starszej. W tym nie zabrakło Świętego Mikołaja, który obdarował dzieci upominkami, nie zapomniał także o osobach zaangażowanych w rozwój sekcji zapaśniczej.

Po zakończeniu turnieju uczestnicy spotkania degustowali się posiłkami ze stoiska dla osób uprawiających sport, aby wszyscy mogli prawidłowo kształtować nawyki żywieniowe.

Cała uroczystość była współfinansowana przez Lokalną Grupę Działania- Ziemia Lubawska.

Autor tekstu: Hanna Kirchhof

Zdjęcia: Archiwum szkoły