Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach

Opublikowano 2020-04-22 09:46:29. Artykuł wyświetlono: 773 razy.

W lasach naszego regionu jest bardzo sucho. W niektórych nadleśnictwach ogłoszono trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Zagrożenie pożarami jest bardzo duże  już w miesiącu marcu odnotowano wilgotność ściółki leśnej na poziomie 10%, czyli tyle ile notujemy w środku lata.

Miniona ciepła i bezśnieżna zima spowodowała duże niedobory wody w glebie, a towarzyszący nam od dłuższego czasu wiatr dodatkowo przesusza rośliny, częściowo obumarłe po okresie zimy.

Wszystko wskazuje na to, że mniej lub bardziej w każdej z tych sytuacji zawinił człowiek. Najczęściej do takich pożarów dochodzi przez ludzką nierozwagę. O ile nikt nie jest w stanie w trybie ciągłym monitorować wszystkich dróg prowadzących przez lasy, parkingi leśne również nie są strzeżone to jednak Nadleśnictwa prowadzą szeroko zakrojone działania w obronie lasów przed żywiołem jakim jest pożar.

Na terenie największego obszaru leśnego, zawierającego się w granicach administracyjnych powiatu działdowskiego funkcjonuje Nadleśnictwo Lidzbark. Dysponuje ono wieloma systemami oraz infrastrukturą służącą wczesnemu wykrywaniu pożaru. To między innymi trzy dostrzegalnie pożarowe w Bryńsku, Turzy Wielkiej i Ostaszewie. W okresie zagrożenia pożarowego pełnią w nich dyżury obserwatorzy. Wieże posiadają łączność radiową i telefoniczną z Punktem Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD-em) Nadleśnictwa, a także utrzymują stałą łączność radiową ze strażą pożarną.

Trwają prace modernizacyjne nad przekształceniem systemu w wizyjną metodę obserwacyjną. Polega ona na zastąpieniu obserwatorów kamerami, które przesyłać będą obrazy z kamer do PAD. W punkcie alarmowym następuje weryfikacja i podejmowanie decyzji o ewentualnej interwencji służb leśnych i straży pożarnych, a także w zależności od potrzeb, samolotu gaśniczego.

Uruchomienie ww. sytemu powinno nastąpić do końca czerwca br.

Zarówno Służby Leśne jak i strażacy: APELUJEMY, aby z rozsądkiem korzystać ze zniesienia obostrzeń w zakresie zakazu wstępu do lasu. Prosimy by przestrzegać nie tylko zasad dyktowanych przez obecne regulacje prawne, ale i jakże od dawna obowiązujące zasady ochrony lasu przed pożarem.

Aktualną mapę zagrożenia pożarowego można zobaczyć:

Opracowanie: st. spec. Dariusz Wacławik – Nadleśnictwo Lidzbark, ogn. Marcin Olczak, mł. kpt. Damian Mackiewicz – KP PSP Działdowo

źródło: http://dzialdowo.kwpsp.olsztyn.pl