www.gminarybno.pl

Drukuj

Rozpoczął się remont dachu kościoła w Rumianie

Opublikowano 2017-07-25 09:30:28. Artykuł wyświetlono: 343 razy.

Parafia p.w. św. Barbary w Rumianie złożyła wniosek do Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie realizacji zadania polegającego na remoncie dachu zabytkowego kościoła wraz z ogromnieniem i orynnowaniem. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została przyznana dotacja w wysokości 170 tys. zł.

Prace remontowe będą polegać na wykonaniu robót konserwatorskich przy konstrukcji więźby dachowej (wymiana części krokwi, słupów, mieczy, zastrzałów, uzupełnienie ubytków w elementach więźby, wykonanie impregnacji środkami ognioochronnymi, owadobójczymi i grzybobójczymi), wymianie części pokrycia z gontu. Ponadto będą prowadzone prace remontowe na wieży i przy sygnaturce, wymienione zostaną rynny i rury spustowe, a także instalacja odgromowa.
Całkowity koszt realizacji zadania planowany jest na ok. 217 223 zł.
W chwili obecnej rozpoczęły się prace budowlane na obiekcie. Końcowy termin zakończenia prac- 31 listopada 2017r.
Kościół w Rumianie – jednonawowy, na planie prostokąta, z wydzielonym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium- został wybudowany w latach 1713- 1716. We wnętrzu zachowało się wyposażenie pochodzące prawdopodobnie z wcześniejszego kościoła- późnogotycki krzyż relikwiarzowy i pacyfikał z I poł. XVI w., manierystyczne: ołtarz św. Krzyża i ambona, XVII- wieczne: monstrancja oraz relikwiarz, neobarokowe organy oraz zespół obiektów z XVIII w.- ołtarz główny poświęcony św. Barbarze, ołtarz boczny, belka tęczowa z grupą Ukrzyżowania, polichromie na stropach nawy oraz ścianach i drzwiach do zakrystii, chór organowy i rokokowa monstrancja.

Będziemy wdzięczni za każdą darowiznę na powyższy cel!

Stowarzyszenie na rzecz renowacji i konserwacji kościoła Św. Barbary w Rumianie
Rumian 16, 12-220 Rybno
Nr konta: 89 8215 1016 2003 0732 8015 0001
Bank Spółdzielczy w Działdowie z siedzibą w Lidzbarku, oddział w Rybnie

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka