Rybno: Dzień Świętego Mikołaja – ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Opublikowano 2019-12-13 12:11:27. Artykuł wyświetlono: 786 razy.

W dniach, 13-14 grudnia 2019r. odbędzie się zbiórka żywności w ramach VIII Dnia Świętego Mikołaja organizowana przez grupę młodzieży z gminy Rybno – „W Rękach Młodych” we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie.

Gdzie w Rybnie?
- market Lewiatan
- market Biedronka
- market Rybka
- sklep Spiżarnia Smaków

Co wrzucamy?
- słodycze
- żywność (cukier, mąka, makaron, dżem itp.)

Finał akcji, który skierowany jest do osób starszych i samotnych odbędzie się 24 grudnia 2019r.

– Nie chcę robić kłopotu – to najczęściej słyszymy od samotnych starszych osób, które mieszkają w naszej wiosce, bloku i którym staramy się pomagać w ramach pomocy sąsiedzkiej. Ich historie są różne. Jedni stracili wszystkich bliskich. Inni mają rodzinę, ale gdzieś daleko, a w ich wieku trudno jechać przez pół Polski, żeby z kimś pobyć. Zdarza się, że dzieci wyjechały za granicę. Niektóre wpadają tylko na chwilę, zajęte pracą. Łączy ich to, że są samotni w święta, kiedy chorują, kiedy nie mają sił, by iść po zakupy.

Ich samotność to także wstyd, bo wielu z nich właśnie z tego powodu nie prosi innych o pomoc. Wstydzą się, że nie ma przy nich rodziny, że będą dla innych kłopotem, że są samotni. Wpadają często w pułapkę – krępując się poprosić o pomoc, popadają w coraz większą izolację, wyobcowanie i samotność. Wiele razy zastanawialiśmy się, jak pomóc takim osobom? Co zrobić, by przestały się bać i chciały wrócić znów między ludzi? – Wiele osób po 60, 70, 80 czy 90 roku życia nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. Nie wychodzą z domu, nie mają z kim porozmawiać, ani do kogo zadzwonić. Tak mijają ich tygodnie i miesiące. Dopada ich apatia, brak apetytu oraz strach przed jutrzejszym dniem.

Ta sytuacja diametralnie się zmienia, kiedy w życiu starszego człowieka pojawia się przyjazna i troskliwa osoba, która z szacunkiem i uwagą potrafi go wysłuchać, regularnie raz w tygodniu go odwiedza oraz systematycznie dzwoni, żeby spytać jak się czuje i jak minął dzień. To właśnie stała obecność drugiego człowieka jest tym, czego starsze samotne osoby potrzebują najbardziej. Dlatego też, tak jak w roku ubiegłym – akcję „Dzień Świętego Mikołaja” dedykujemy osobom starszym i samotnym – podsumowuje przewodniczący grupy „WRM” Sylwester Kasprowicz.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz