Szkolenie dla hodowców świń

Opublikowano 2021-10-19 15:19:24. Artykuł wyświetlono: 728 razy.

W dniu 18.10.2021 roku o godz. 10.00 w Sali OSP Rybno przy ul. Lubawska 15, odbyło się szkolenie dla hodowców świń. Spotkanie dotyczyło bieżących zagadnień związanych z zasadami przeciwdziałania chorobom zakaźnym trzody chlewnej, ze szczególnym uwzględnieniem Afrykańskiego Pomoru Świń oraz „Pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń z siedzib stada tego producenta utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF..” Organizatorem spotkania dla rolników z gminy Rybno i gościnnie z sąsiednich gmin był Zespół Doradców Rolniczych Działdowo z siedzibą w Lidzbarku- Kierownik ZD p.Renata Skibicka-Barszcz.

Bieżące zagadnienia dotyczące ASF nurtujące rolników zostały omówione przez przedstawicieli: ARiMR-Kierownika BP ARiMR p. Bartosza Żyłkę i pracownika BP ARiMR p. Marzenę Kopańską oraz Lekarza Powiatowego Weterynarii p. dr. Wojciecha Kościńskiego.

Sytuacja na rynku wieprzowiny jest bardzo niespokojna, dla rolników wręcz bardzo trudna, stąd duży niepokój o dalszą przyszłość hodowli i jej opłacalności. O tej ostatniej nawet trudno mówić. Zawiłość przepisów i dokumentacji , które niestety nie pomagają w już i tak trudnej i napiętej dla rolników sytuacji, wzbudzają wiele kontrowersji. Spotkanie zostało zorganizowane przy współudziale i ogromnym wsparciu organizacyjnym Urzędu Gminy w Rybnie z Panem Wójtem- Tomaszem Węgrzynowskim na czele.