Uwaga rolnicy! Szacowanie szkód związanych z suszą.

Opublikowano 2018-06-25 11:54:23. Artykuł wyświetlono: 1351 razy.

Uprzejmie informuję, że raporty z monitoringu suszy rolniczej opublikowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – Państwowy Instytut Badawczy wykazały zagrożenie suszą rolniczą we wszystkich gminach województwa warmińsko – mazurskiego.

Ostatni 3 Raport za okres od 11 kwietnia do 10 czerwca br. potwierdził pogłębienie suszy rolniczej i dalszy spadek wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego. Zagrożenie to dotyczy upraw zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz w przypadku drzew i krzewów owocowych uprawianych na glebach kategorii I czyli bardzo podatnych na suszę oraz glebach kategorii II - lekkich podatnych na suszę.

Wobec powyższego, uprzejmie proszę zainteresowanych rolników o niezwłoczne składanie wniosków o szacowanie szkód w w/w uprawach do tut. Urzędu z uwagi na to, że szacowanie szkód może odbywać się tylko do czasu zbioru plonu danej uprawy.

Wnioski należy składać na drukach dostępnych w Urzędzie Gminy Rybno oraz dostępnych na stronach internetowych Gminy Rybno oraz Wojewody Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Ważnym jest, aby do wniosku dołączyć kopię wniosku o płatności bezpośrednie w 2018r. lub kopię wniosku o dopłaty bezpośrednie z roku poprzedniego, średnioroczne liczby zwierząt z 3 lat – w przypadku posiadania, instrukcje wyliczenia stanów zwierząt w gospodarstwie rolnym

Wójt Gminy
(-) Tomasz Węgrzynowski