www.gminarybno.pl

Drukuj

VII Marsz na Grunwald

Opublikowano 2013-07-01 10:12:21. Artykuł wyświetlono: 1711 razy.

Dnia 6 lipca 2013r. w Krainie Brata Jana w Bratianie już po raz siódmy odbędzie się impreza plenerowa ‘Marszu na Grunwald’.

Jest to historyczna impreza, ukazująca naradę Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu oraz ostatnie wydarzenia w obozie krzyżackim, jakie miały miejsce na zamku w Bratianie przed bitwą pod Grunwaldem.

Tegoroczna impreza wystartuje w nowej odsłonie. Po raz pierwszy Marsz wyruszy z okolic Warszawy. 29 czerwca 2013r. rozpocznie się pierwszy etap, będący odwzorowaniem spotkania wojsk polskich i litewskich oraz ich przemarsz z Kobyłki przez Nasielsk, Ciechanów, Wiśniewo, Działdowo, Wielki Łęck, Goleszyn, Nowe Miasto Lubawskie do Bratiana pod nazwą „II Wyprawa Rycerska z ziemi Cudu nad Wisłą na Grunwald”.

Drugim etapem będzie odwzorowanie wojsk krzyżackich oraz koncentracja razem z wojskami polskimi i litewskimi w Bratianie, gdzie 6 lipca 2013r. odbędzie się impreza plenerowa „VII Marsz na Grunwald”. Następnie nastąpi wspólny przemarsz do Grunwaldu oraz wspólna organizacja obozowisk w Bratianie, Targowisku, Lubawie, Szczepankowie, Rumianie, Rybnie, Dąbrównie oraz Grunwaldzie.

Porozumienia sprawie organizacji i promocji Marszu na Grunwald zawarto pomiędzy Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie wraz z Bractwem Rycerskim XXVI Chorągwi Zamku Bratian a gminami, organizatorami poszczególnych dni podczas Marszu oraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Nad imprezą patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Patronat medialny sprawują: Radio Olsztyn, TVP Historia, TVP Olsztyn, Gazeta Nowomiejska.

Plan imprezy plenerowej w Bratianie:
Sobota 6 lipca 2013r.

12:00 – Bazylika pw. Św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim: pasowanie na rycerza Tadeusza Dobczyńskiego, błogosławieństwo wojsk,
13:00 – 14:00 – przemarsz rycerzy do Bratiana

Kraina Brata Jana w Bratianie:

14:30–21:00:

  • turnieje rycerskie (bojowy, łuczniczy, kusznicy, rzutu toporem i włócznią)
  • żywe szachy ‘Bitwa pod Grunwaldem’, Rycerski Turniej Szachowy
  • koncerty: bard Roderyk (Wrocław), sopran Magdalena Tunkiewicz (Radzymin), Mazowiecki Zespół Sygnalistów (Radzymin), Sami Swoi (Tylice),
  • pokazy jazdy konnej,
  • konkursy i zabawy plebejskie, tańce średniowieczne, kramy z jadłem i napitkiem,

17:00 – inscenizacja narady ‘Ostatnia Wieczerza’
21:00 – inscenizacja wieczorna ‘Bitwa o Bratian’
21:30 – koncert zespołów Sorry Andżej i Łydka Grubasa

Terminarz i miejsca obozowania rycerstwa:
29.06 Kobyłka
30.06 Nasielsk
1.07 Ciechanów
2.07 Wiśniewo
3.07 Działdowo
3.07 Wielki Łęck
4.07 Boleszyn
5-6.07 Bratian
7.07 Targowisko
7.07 Lubawa
8.07 Szczepankowo
9.07 Rumian
10.07 Rybno

11.07 Dąbrówno
12-14.07 Grunwald

 
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka