Warsztaty etnograficzne

Opublikowano 2017-09-24 13:10:13. Artykuł wyświetlono: 2076 razy.

W dniach 14i 15 września 2017r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego odbyły się warsztaty etnograficzne stanowiące element projektu edukacyjnego pod nazwą "Skarby rumiańskiej skrzyni".

Zajęcia w dwóch blokach tematycznych prowadził etnograf pan Marcin Zalewski z Fundacji Inicjatyw Krajobrazowych "Wybudowania". Uczniowie zgłębiali zagadnienia, które są bliskie i jednocześnie interesujące dla młodego człowieka. Temat "Zabytki architektury świadkami przeszłości Rumiana i okolic" realizowany był przede wszystkim w terenie, gdzie uczestnicy warsztatów poznawali dorobek kulturowy lokalnej społeczności, życie codzienne, tradycje, obyczaje, język gwarowy na tle przeszłości historycznej miejscowości i regionu. "Na szlaku ginących zawodów" to zajęcia, które przybliżyły uczniom poznanie jak zorganizowana była praca naszych przodków, jakimi narzędziami posługiwano się dawniej i na czym polegała praca przedstawicieli zawodów już dziś praktycznie zapomnianych. Dla uczniów ciekawym stwierdzeniem był fakt, że dawna wieś, taka jak Rumian, była niemal zupełnie samowystarczalna, tzn., że mieszkańcy sami wytwarzali wszystko, co było im potrzebne do życia. Warsztaty etnograficzne były doskonałym wstępem i przygotowaniem do festynu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, który w Szkole Podstawowej w Rumianie odbył się pod hasłem "Rumiankowy krajobraz - mała wieś - wielka historia".

Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski