www.gminarybno.pl

Drukuj

Wycieczka rowerowa wokół jeziora Rumian

Opublikowano 2016-09-21 09:05:33. Artykuł wyświetlono: 744 razy.

Dnia 14.09.2016r. w ramach „EUROPEJSKIEGO TYGODNIA SPORTU” odbyła się wycieczka rowerowa szlakiem ” Wokół j. Rumian”

Organizatorem wycieczki był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybnie oraz Zespół Szkół w Rybnie.

Grupa ruszyła sprzed budynku szkoły w kierunku Rumiana. We wsi Rumian zatrzymaliśmy się przed miejscowym kościołem parafialnym pw. św. Barbary. Obecny, drewniany, barokowy kościół, otoczony starymi lipami, pochodzi z 1714 roku, a konsekrowany został w 1724 roku. Interesującym obiektem jest znajdująca się w centrum wsi szkoła, sięgająca swoim rodowodem końca XIX wieku, a także zbudowany w 1940 roku, nieczynny obecnie młyn. Przez Rumian przepływa Struga Rumiańska, zasilająca jezioro Rumian.

Opuszczając Rumian skierowaliśmy się w stronę oddalonego o 2 km Gutowa. Tuż za najbliższym skrzyżowaniem ukazał się nam wyniosły kopiec – grodzisko, zwane przez okolicznych mieszkańców "szwedzkim szańcem" lub "korzonką". Jest ono jednym z najlepiej zachowanych w okolicy. Grodzisko znajduje się w niemal bezleśnej obecnie okolicy, lasy zachowały się jedynie w pobliskiej dolinie Strugi Rumiańskiej.

Wracamy tą samą drogą do skrzyżowania. Tu skręcamy w lewo, wjeżdżając w piaszczystą drogę wiodącą do miejscowości Lesiak. Z daleka można zobaczyć drewniany, nieczynny młyn. Młyn w Lesiaku zbudowany został w roku 1776 i wykorzystywał energię wodną.

z Lesiaka udaliśmy się w kierunku j.Rumian. Ze wzniesienia podziwialiśmy widok na dolinę Strugi Rumiańskiej. Proponowany jest tutaj rezerwat "Dolina rzeki Rumia. Dalej polną drogą, wzdłuż północnego brzegu jeziora Rumian dojechaliśmy do wsi Nowa Wieś. Zatrzymaliśmy się na wysokim wzniesieniu, skąd roztaczała się piękna panorama na jezioro Rumian. Jezioro Rumian, podobnie jak większość jezior północnej Polski, jest typu rynnowego. Jest ono długie (4 800 m), wąskie (maksymalna szerokość 1 100 m), głębokie (maksymalna głębokość 15 m) i otoczone wysokimi, stromo opadającymi ku tafli wody zboczami. To największe jezioro na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Warto dodać, że długość linii brzegowej sięga 14 km, a objętość – około 20 000 m3. Jezioro Rumian jest ostoją ptactwa wodnego, spotkać tu można gągoła, perkoza dwuczubego, perkoza rdzawoszyjego, kaczkę krzyżówkę, łabędzia niemego, głowienkę i łyskę. Dalej skręciliśmy w prawo w kierunku wsi Szczupliny i po przejechaniu 50 m zatrzymaliśmy się przy nowo powstałej altanie nad j. Rumian , by tam opowiedzieć o ruinach kościoła ewangelickiego. Ten kościół pochodził prawdopodobnie z czasów krzyżackich. Przez wiele lat (do 1945 roku) użytkowany był przez protestantów. Zanim popadł w ruinę, przez kilka powojennych lat ponownie służył katolikom. Ze Szczuplin minąwszy betonowy most na Welu skręciliśmy w prawo, w wąską asfaltową drogę. Po kolejnych 3 km dojechaliśmy do szkoły- mety.

Długość trasy 25 km ( sprawdzona!). Mimo tak dalekiej trasy, zmęczenia u uczestników wycieczki nie było widać. Na ich twarzach pojawiała się radość, zadowolenie i chęć do powtórnego wyjazdu. Pogoda w 100% dopisywała, było słonecznie, bezwietrznie i pięknie. Na poszczególnych przystankach mogliśmy upajać się pięknem otaczającej nas przyrody. Rower to świetny środek lokomocji, w każdej chwili możemy się zatrzymać, odpocząć oraz poznać uroki naszej "małej ojczyzny”.

Wszystkim uczestnikom wycieczki, opiekunom oraz p. sołtys z Rumiana za udział w wycieczce bardzo serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
Hanna Bem – kierownik OSiR Rybno




 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka