www.gminarybno.pl

Drukuj

'Wydmuszka' – czyli Teatr przy stoliku

Opublikowano 2016-04-29 13:38:50. Artykuł wyświetlono: 1140 razy.

W niedzielę, 24 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Koszelewach gościli artyści z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie ze sztuką „Wydmuszka”. Zgromadzoną publiczność wprowadził w nastrój i powitał Wiceprzewodniczący Rady Gminy Rybno – Dariusz Tara.

Oryginalna forma teatralna będąca skrzyżowaniem lektury książki ze słuchowiskiem radiowym, czyli czytanie dramatów z pełną aktorską interpretacją, aczkolwiek bez dekoracji, kostiumów i sytuacji scenicznych - taki jest Teatr przy stoliku, na który do Koszelew przybyło ok. 100 osób.

Aktorzy - Agnieszka Castellanos-Pawlak, Wiesława Szymańska w spektaklu pt. „Wydmuszka”.

"Nieduża, przestarzała biblioteka. Zużyta, ale czysta" - w taką scenerię wprowadza wszystkich autor. A dalej jest typowo, zgodnie z klimatem, czyli bibliotekarka-stereotyp: "Halina Kociemba, ubrana w nieco bezkształtną, burą sukienkę z białym kołnierzem. Jest bez makijażu, włosy gładko zaczesane zwinięte w nieduży kok, na nosie okrągłe okulary". Tak postrzegane były i niekiedy są nadal panie wielce oddane swojej pasji zawodowej.

Roksana Kluczyk jest z absolutnie innej planety - odmienna mentalność, język, wrażliwość, styl ubierania. Obie panie zaczynają rozmawiać i natychmiast oba światy wyglądają na tak skrajne, że aż przekomiczne, wręcz groteskowe. Ale - spotykają się raz jeszcze i raz jeszcze - i z tych kolejnych spotkań wynikną sytuacje, które przemodelują ich całe życie.

Spotkanie z cyklu „Teatr przy stoliku” zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka