www.gminarybno.pl

Drukuj

XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Opublikowano 2014-06-03 12:26:10. Artykuł wyświetlono: 1658 razy.

Wybory parlamentarne to temat przewodni XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w niedzielę. Sejm Dzieci i Młodzieży, jak co roku, zebrał się 1 czerwca, w Dzień Dziecka. W obradach uczestniczyło 460 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z całej Polski.

Sejm Dzieci i Młodzieży organizowany jest co roku, począwszy od 1994 r. Każda sesja ma temat przewodni. W tym roku były nim wybory parlamentarne. Zadaniem uczniów ubiegających się o mandat dziecięcego posła było przygotowanie i przeprowadzenie w swoich szkołach i miejscowościach debaty na temat funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim. Młodzi ludzie mieli za ich pomocą spróbować odpowiedzieć m.in., jakie widzą szanse dla siebie na przyszłość, jakie trudności i ograniczenia, w jaki sposób mogą uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym Polski i Europy.

Debata w ZS Rybno odbyła się 26 marca a jej temat brzmiał „Nie tylko wybory- jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”. Debatę przygotowały i przeprowadziły uczennice drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Bp. Jana Chrapka w Rybnie- Ewelina Zawadzka i Klaudia Wiśniewska.
16 kwietnia wszyscy poznali wyniki rekrutacji. Licealistki z Rybna zakwalifikowały się na 5 miejscu w województwie warmińsko-mazurskim.

Krótka relacja posłanek:
„29 maja, w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie aktów nominacji do XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dzięki nim 1 czerwca mogłyśmy zasiąść w ławach poselskich. Zanim to jednak nastąpiło, 31 maja wzięłyśmy udział w warsztatach pt.”Idealny lider grupy to ja!”, które poprowadziła Pani Edyta Banach. 1 czerwca zaczął się dla nas bardzo wcześnie bo już od godziny 8 byliśmy w gmachu Sejmu. Następnie spotkaliśmy się z przedstawicielami klubów poselskich. O godzinie 10 rozpoczęły się obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży. Po wyjątkowo burzliwych przemówieniach i zatwierdzeniu kilku poprawek uchwała w sprawie propagowania wśród młodzieży postaw obywatelskich została przyjęta. Na zakończenie wykonano wspólne, już tradycyjne zdjęcie wszystkich posłów na schodach w gmachu Sejmu. Dzięki udziałowi w nabrałyśmy umiejętności komunikowania się, dyskusji. Poznałyśmy ciekawych ludzi i mogłyśmy zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka. Z tego miejsca chciałybyśmy podziękować wszystkim, którzy nam pomogli i ułatwili drogę do Sejmu.”
 

źródło: Zespół Szkół w Rybnie
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka