www.gminarybno.pl

Drukuj

Żabiny: LCAS rozpoczęło działalność

Opublikowano 2020-03-04 10:14:23. Artykuł wyświetlono: 554 razy.

Lokalne Centrum Aktywności Społecznej w Żabinach rozpoczęło swoją działalność. Bogata oferta zajęć realizowana jest w ramach projektu pn. "Gmina Rybno – Nam nie jest wszystko jedno!’’, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W LCAS został utworzony Klub Seniora dla osób 60+ oraz świetlica dla 50 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Klub Seniora działa trzy razy w tygodniu od poniedziałku do środy, w godzinach od 8.00 do 13.00, natomiast świetlica dwa razy w tygodniu w czwartek i w piątek od godz. 11.30 do 18.00.

Klub Seniora oferuje zajęcia komputerowe, zajęcia usprawniające kondycję fizyczną, zajęcia usprawniające ruchowo, zajęcia usprawniające pamięć oraz zajęcia plastyczno – techniczne. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednich specjalistów. Seniorzy z Żabin bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach , angażując się w działania całego LCAS-u. W miesiącu marcu zaplanowany jest dla seniorów wyjazd do kina, wspólnie z seniorami z Dziennego Domu Pobytu w Jeglii oraz Klubu Seniora w Szczupilnach.

Świetlica pełni rolę opiekuńczo – wychowawczą dla 49 osób. Dzieci i młodzież biorące udział w zajęciach podzieleni są dwie grupy wiekowe 6-13 lat oraz 13-18 lat. Podczas pierwszego spotkania z rodzicami, koordynator LCAS poinformował o planowanych działaniach, zajęciach tematycznych oraz dodatkowych formach rekreacji dla uczestników spotkań w świetlicy. Dzieci i młodzież mogą swobodnie korzystać ze sprzętu rehabilitacyjnego, mają do dyspozycji szeroką gamę gier planszowych i edukacyjnych. Utworzone zostaną także kółka zainteresowań: kulinarne, fotograficzne oraz plastyczno – techniczne. W ramach zajęć plastycznych dzieci w wieku 6-12 lat przystąpiły do konkursu plastycznego zorganizowanego przez Lokalna Grupę Działania Ziemi Lubawskiej pt. „ Niebo’’, praca ma przedstawiać widok nieba widziany oczami dziecka. Zachętą do wspólnego spędzania czasu dzieci i rodziców będzie zorganizowanie wyjazdu do kina , na jednodniową wycieczkę oraz wycieczkę rowerową . Rodzice dzieci ze świetlicy będą uczestniczyć w szkoleniach z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom, jakie mogą stać się udziałem ich dzieci oraz w jaki sposób rozmawiać i postępować z nastolatkami.

Lokalne Centrum Aktywności Społecznej w Żabinach stało się także miejscem spotkań Stowarzyszenia „ Żabianka’’ oraz szkoleń dla różnych grup zawodowych. Szerokie spektrum działania LCAS w przyszłości przyniesie wymierne efekty dla całego społeczeństwa Gminy Rybno.

 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka