www.gminarybno.pl

Drukuj

Żadnego sygnału o chęci odebrania sobie życia nie wolno bagatelizować

Opublikowano 2017-04-27 13:48:32. Artykuł wyświetlono: 1476 razy.

Rocznie około miliona osób na całym świecie ponosi śmierć w wyniku samobójstwa. W ostatnich latach liczba samobójstw w Polsce wzrosła aż o 60%. Część z tych osób żyłaby nadal, gdyby sygnały przez nie wysyłane były dobrze odczytane.


Należy pamiętać, że rzadko kiedy myśli o samobójstwie pojawiają się z dnia dzień. Decyzja o odebraniu sobie życia najczęściej jest spowodowana przyczynami rozłożonymi na przestrzeni wielu miesięcy, a nawet lat. Innymi słowy, sam akt samobójstwa to jedynie wierzchołek większego procesu, który trwa od dłuższego czasu. Absolutnie żadnych sygnałów, świadczących o chęci popełnienia przez daną osobę samobójstwa, nie wolno bagatelizować. Poza oczywistymi, takimi jak pośrednie i bezpośrednie zapowiedzi samobójstwa, różnego rodzaju traumy, objawy depresyjne(np. płaczliwość, uczucie beznadziejności, utrata apetytu, zaburzenia snu), są także mniej oczywiste jak nagłe zmiany w zachowaniu lub nastroju, nadużywanie używek, tzw.: zachowania pożegnalne jak np.: sprzedaż czy rozdawanie własności. Wielu podejmując próby samobójcze to osoby, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoim cierpieniem i bólem psychicznym lub fizycznym. Głośne mówienie o chęci popełnienia samobójstwa to często rozpaczliwe wołanie o pomoc. Osiem na dziesięć osób popełniających samobójstwo wysyła wcześniej sygnały ostrzegawcze. Właśnie dlatego właściwa reakcja osób bliskich może zapobiec tragedii. W kraju działają bezpłatne numery kryzysowe telefonów zaufania dla dorosłych 116123 oraz dla dzieci i młodzieży 116111, pod które dzwoniąc, każdy zostanie wysłuchany i otrzyma pierwszą pomoc psychologiczną.

Osoby dorosłe z terenu Gminy Rybno odczuwające lęk, niemoc, beznadzieję powinny zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego w Działdowie, działającej w Szpitalu na ulicy Leśnej 1. Poradnia przyjmuje pacjentów bez skierowania od lekarza rodzinnego w środy od godziny 14:00 do 17:00, w czwartki i piątki od godziny 8:00 do 12:00. Ponadto każdy zainteresowany w/w problemem może zgłosić się do Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybnie, ul. Zajeziorna 58, do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Urzędzie Gminy w Rybnie, ul. Lubawska 15 oraz do psychologa (jeśli problem dotyczy dzieci), zatrudnionego w Zespole Szkół w Rybnie.

Pamiętaj, że myśli samobójcze mogą przytrafić się każdemu, kto czuje, że przerastają go jego problemy i myśli że nikt mu nie pomoże. Nie lekceważ swojego smutku i narastających problemów. Porozmawiaj z kimś komu ufasz, ponieważ rozmowa jest naturalnym źródłem pomocy.

 

 

Dorota Zielińska                                        
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybnie.




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst