Hartowiec: Spichlerz w remoncie

Opublikowano 2018-11-28 08:25:50. Artykuł wyświetlono: 2480 razy.

Trwają prace budowlane przy zabytkowym spichlerzu w Hartowcu.

W XVII w Hartowcu istniał folwark należacy do "dóbr stołowych" biskupów chełmińskich rezydujących na swoim zamku w Lubawie. W Hartowcu powstała rezydencja, w której biskupi przebywali w lecie, ale szczególnie w okresie zimowym, gdyż w tym czasie na lubawskim zamku było zimno i ponuro. Tu też podejmowali ważne dla kraju decyzje /biskupi byli z urzędu senatorami Rzeczypospolitej/. Po kasacie dóbr biskupich pod koniec XVIII w. rezydencja uległa licznym przekształceniom, by na przełomie XIX i XX w. pobudowany został tu zespół folwarczny rodziny Lemke.

Remontowany spichlerz pochodzi z końca XIX w. Od 1992 r. jest własnością Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Diecezji Toruńskiej. Docelowo ma być przeznaczony na spotkania i konferencje z możliwością noclegu- ma być miejscem szczególnym "dla przemiany młodzieży".

Rozpoczęty remont jest finansowany ze środków Gminy Rybno oraz Starostwa Powiatowego w Działdowie.