Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja
Głównym celem Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 jest wspieranie transgranicznej współpracy w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej.
Partnerstwo
Wsparcie w Programie Polska-Rosja mogą uzyskać wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu. Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej mogą korzystać ze środków programu niezależnie od miejsca ich siedziby, o ile zasięg geograficzny ich działania obejmuje obszar programowy. W każdym projekcie musi występować co najmniej dwóch beneficjentów: 1 z Polski i 1 z Federacji Rosyjskiej.
Budżet Programu
Całkowita kwota dofinansowania Programu wynosi 62 298 477 EUR. Alokacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (20 652 617 EUR), Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (20 993 243 EUR) oraz wkładu Federacji Rosyjskiej do Programu (20 652 617 EUR). Poziom dofinansowania projektów będzie wynosił maksymalnie do 90% kosztów kwalifikowalnych.
Cele tematyczne Programu
Program jest skoncentrowany na 4 celach tematycznych z zamkniętej listy wskazanej w Dokumencie Programowym dla programów Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. W ramach Programu wybrano następujące cele tematyczne: CT 3 Promocja kultury lokalnej i ochrona dziedzictwa kulturowego, CT 6 Ochrona środowiska i dostosowanie do zmian klimatu, CT 7 Poprawa dostępności regionów, rozwój sieci i systemów transportowych oraz komunikacji oraz CT 10 Promocja zarządzania granicami i bezpieczeństwo granic.
Priorytety Programu
W Programie ustanowiono 4 priorytety, które odzwierciedlają wybrane Cele Tematyczne Programu:
- Współpraca w zakresie zachowania i transgranicznego rozwoju dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego.
- Współpraca na rzecz czystego środowiska naturalnego na obszarze transgranicznym.
- Dostępne regiony oraz trwały transgraniczny transport i komunikacja.
- Wspólne działania na rzecz efektywności i bezpieczeństwa na granicach.
Źródło: https://www.plru.eu/pl/pages/1
WYDARZENIA ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ PROJEKTU
Gmina Rybno otrzymała dofinansowanie
Więcej...Gmina Rybno otrzymała dofinansowanie na rozbudowę kanalizacji
Gmina Rybno otrzymała dofinansowanie w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
Otrzymaliśmy dofinansowanie na "Rozbudowę kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec, gm. Rybno - etap 1 i 2" w ramach projektu PL-RU "Transgraniczna inicjatywa gm. Rybno i Gusiev na rzecz ochrony Bałtyku przez ograniczenie zanieczyszczeń z terenów wrażliwych i cennych przyrodniczo oraz promowanie gospodarki zamkniętego obiegu". Całość dokumentacji prowadzona jest w języku angielskim, a koszty określone w euro. Całkowita wartość zadania wynosi 2 209 710,00 €90% całości zadania.
PROJEKTY ZATWIERDZONE W CT 6 "ŚRODOWISKO"
Źródło: https://www.plru.eu/pl/pages/73
http://gminarybno.pl/aktualnosci/jest-dofinansowanie-na-rozbudowe-kanalizacji,4608.html
Rozpoczął się cykl spotkań, które (...)
Więcej...Rozpoczął się cykl spotkań, które będą się odbywały w związku ze wspólną realizacją projektu transgranicznego Polska-Rosja 2014-2020
Pierwsze spotkanie Wójta Gminy Rybno oraz Burmistrza (Glavy) miasta Gusev - Aleksandra A. Kitajewa odbyło się w Olsztynie 20 listopada 2019 r. w biurze konsultingowym. Celem spotkania było zapoznanie się, nawiązanie pozytywnych relacji oraz obustronne zapewnienie o chęci realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Obok omawianego zagadnienia współpracy transgranicznej poruszone zostały tematy dotyczące szerszego współdziałania między gminami partnerskimi w zakresie edukacji – wymiana młodzieży, sportu – organizacja międzynarodowego turnieju zapaśniczego oraz meczu piłki nożnej, a także rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości.
Druga część spotkania odbyła się w Rybnie. W spotkaniu uczestniczyli Skarbnik Gminy Gusev - Julija Potorokina oraz koordynator projektu Benedykta Luschik, władze Gminy Rybno, Radni Gminy Rybno, pracownicy Urzędu Gminy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja pt.: „Gusev – miasto przyszłości”, dzięki której mogliśmy lepiej poznać naszego Partnera. Zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej dało się zauważyć otwartość, życzliwość oraz zadowolenie z przebiegu spotkania. Oczekując na kolejne spotkania mamy nadzieję, że przyjazna atmosfera i przyjacielskie stosunku zaowocują podczas trudu realizacji ogromnego przedsięwzięcia.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/wspolpraca-transgraniczna,4658.html
Podpisanie Umowy Partnerskiej
Więcej...Podpisanie Umowy Partnerskiej (Partnership Agreement)
W marcu 2020 roku została podpisana trójstronna Umowa Partnerska w ramach realizacji wspólnego projektu Programu Współpracy Transgranicznej Rosja-Polska 2014-2020 pomiędzy administracją powiatu miejskiego „Gusewski Obwód Miejski” a gminą Rybno. Gminę Rybno reprezentował Wójt Tomasz Węgrzynowski, Powiat Miejski Gusev reprezentował Aleksander Kitaev, „Glava” administracji Obwodu Miejskiego Gusev, Zakład Gospodarki Komunalnej w Rybnie reprezentował Prezes Marek Wilbrandt.
W podpisaniu umowy uczestniczyła także wiceminister Agencji ds. Stosunków Międzynarodowych i Międzyregionalnych – Pani Liana Maksimowa.
Podpisanie umowy w sprawie (...)
Więcej...Podpisanie umowy w sprawie dofinansowania projektu transgranicznego
W dniu 06 maja 2020 r. Wójt Gminy Rybno – Tomasz Węgrzynowski podpisał umowę na dofinansowanie projektu pn. „Transgraniczna inicjatywa gm. Rybno i Gusev na rzecz ochrony Bałtyku przez ograniczenie zanieczyszczeń z terenów wrażliwych i cennych przyrodniczo oraz promowanie gospodarki zamkniętego obiegu", w ramach której Gmina Rybno zrealizuje inwestycję polegającą na rozbudowie kanalizacji do miejscowości Dębień i Hartowiec.
Gmina Rybno będzie realizowała wspólny projekt w roli Beneficjenta Wiodącego, oznacza to, że w imieniu Partnerów podpisuje umowę o dofinansowanie i jest odpowiedzialna za finansową i techniczną realizację projektu.
Źródło: https://www.plru.eu/pl/pages/73
http://gminarybno.pl/aktualnosci/podpisanie-umowy-w-sprawie-projektu-transgranicznego,4940.html
Wideokonferencja zorganizowana (...)
Więcej...Wideokonferencja zorganizowana na prośbę Partnera - Gminy Okręgu Miejskiego Gusev, dotycząca realizacji projektu transgranicznego Polska-Rosja 2014-2020, w ramach której zostanie wykonana kanalizacja u każdego z Partnerów.
W dniu 02.09.2020 r. odbyła się wideokonferencja zorganizowana na prośbę Partnera - Gminy Okręgu Miejskiego Gusev, która dotyczyła realizacji projektu transgranicznego Polska-Rosja 2014-2020, w ramach której zostanie wykonana kanalizacja u każdego z Partnerów. Dzięki dostępnym rozwiązaniom technologicznym mogliśmy zobaczyć się i usłyszeć z naszymi Partnerami w czasie rzeczywistym, a co najważniejsze skonsultować zagadnienia związane z realizacją projektu i omówić powstałe trudności w realizacji związane z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi COVID-19.
Omówiony został postęp prac przy realizacji projektu zarówno po stronie Beneficjenta Wiodącego, w roli którego występuje Gmina Rybno, jak i po stronie Gminy Miejskiej Gusev oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rybnie. Zakres omawianych zagadnień dotyczył wyboru Audytorów nadzorujących procedury związane z realizacją projektu, procedury przetargowej na wykonanie robót budowlanych objętych projektem oraz promocji projektu.
Głównym celem wideokonferencji było przeanalizowanie przyszłych zadań w projekcie związanych z brakiem możliwości przekraczania granic przez Partnerów projektu. W związku z trwającą pandemią wideokonferencje będą często wykorzystywanym narzędziem do konsultacji oraz raportowania postępów prac.
Partnerzy projektu z niecierpliwością oczekują na otwarcie granic i zezwolenie na przemieszczanie się, aby móc realizować prace w pełnym zakresie zgodnie z harmonogramem.
Źródło: https://moje-dzialdowo.pl/wiadomosci/rybno-i-gusev-o-wspolpracy-transgranicznej-15333463
http://gminarybno.pl/aktualnosci/wspolpraca-transgraniczna-gminy-rybno-i-gminy-miejskiej-gusev,5142.html
Wirtualny rajd rowerowy
Więcej...Wydarzenie organizowane przez Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 potrwa od 18 do 27 września 2020 roku.
W tym terminie każdy uczestnik musi indywidualnie przejechać rowerem dystans co najmniej 10 kilometrów w dowolnym miejscu w jednym z trzech województw w Polsce: warmińsko-mazurskim, podlaskim, pomorskim lub w obwodzie kaliningradzkim (w ciągu jednego dnia).
Dystans musi zostać zmierzony za pomocą odpowiedniej aplikacji monitorującej aktywność. W trakcie rajdu należy zrobić sobie zdjęcie tzw. selfie promujące Program Polska-Rosja oraz współpracę transgraniczną.
Każdego roku Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 włącza się w obchody Europejskiego Dnia Współpracy, który wypada 21 września. Tym razem z powodu pandemii nie odbędzie się wspólny rajd rowerowy, a jedynie alternatywna forma tego wydarzenia.
Rejestracja do wirtualnego rajdu potrwa do 9 września 2020 roku. Liczba miejsc jest ograniczona.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/wirtualny-rajd-rowerowy,5147.html
Rajd rowerowy PL-RU
Więcej...Każdego roku Program Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja włącza się w obchody Europejskiego Dnia Współpracy.
W tym roku jako Beneficjent środków transgranicznych Gmina Rybno również wzięła udział w corocznym rajdzie rowerowym. Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosili się także nasi Partnerzy z Gusiewa i podczas „kręconych” kilometrów promowaliśmy wspólny Projekt pn.: „Transgraniczna inicjatywa gm. Rybno i Gusev na rzecz ochrony Bałtyku przez ograniczenie zanieczyszczeń z terenów wrażliwych i cennych przyrodniczo oraz promowanie gospodarki zamkniętego obiegu” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
Pogoda dopisała, a atmosfera była bardzo radosna, co widać na załączonej dokumentacji fotograficznej.
Naszym Partnerom z Gusiewa – dziękujemy!
Źródło: gminarybno.pl/aktualnosci/rajd-rowerowy-pl-ru,5200.html
Wideokonferencja
Więcej...W dniu 17.11.2020 r. odbyła się wideokonferencja otwierająca realizację Projektu pn. „Transgraniczna inicjatywa gm. Rybno i Gusiew na rzecz ochrony Bałtyku przez ograniczenie zanieczyszczeń z terenów wrażliwych i cennych przyrodniczo oraz promowanie gospodarki zamkniętego obiegu”.
Za organizację konferencji odpowiedzialny był nasz Partner - Administracja Okręgu Miejskiego Gusiew. W związku z pandemią Covid-19 konferencja nie mogła odbyć się w Gusiewie, tak jak przewidywał harmonogram projektu i przybrała formę widekonferencji. Więcej informacji na temat przebiegu konferencji udostępnimy wkrótce.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/polsko-rosyjska-wideokonferencja,5281.html
Prezentacja dotycząca współpracy
Więcej...Podczas wideokonferencji otwierającej projekt w ramach Programu Transgranicznego Polska-Rosja 2014-2020 przedstawiono prezentację dotyczącą realizowanego przez Partnerów projektu.
W celu przybliżenia mieszkańcom Gminy Rybno zakresu prac przewidzianych w projekcie oraz ideę Programu Transgranicznego załączamy prezentację.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/prezentacja-dotyczaca-wspolpracy-transgranicznej,5282.html
Podpisanie umowy na rozbudowę kanalizacji
Więcej...Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rybnie podpisał umowę na wykonanie robót budowlanych w ramach inwestycji pn.: „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec gm. Rybno - Etap I i II”. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu została Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Rybnie. Z uwagi na pandemię podpisanie umowy odbyło się w siedzibie głównego beneficjenta projektu. Wartość podpisanej umowy wynosi 4.375.428,61 zł, termin zakończenia inwestycji przewidziano do 31.05.2022 r.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/podpisanie-umowy-na-rozbudowe-kanalizacji,5338.html
Wideokonferencja grup roboczych projektu transgranicznego
Więcej...W dniu 11.02.2021 r. odbyła się wideokonferencja grup roboczych projektu transgranicznego Polska-Rosja 2014-2020. Podczas wirtualnego spotkania zostały omówione dotychczasowe osiągnięcia w projekcie oraz plan działania na najbliższe miesiące.
Realizacja inwestycji transgranicznej, to nie tylko roboty budowlane związane z budową kanalizacji sanitarnej po polskiej i rosyjskiej stronie, ale szereg działań wymagających dużego nakładu pracy wszystkich Partnerów. W ramach projektu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Rybnie prowadzi prace badawcze na temat kompostowania osadów ściekowych. Wyniki tych badań zostaną opublikowane w prasie krajowej i zagranicznej z zakresu inżynierii środowiska oraz zaprezentowane podczas konferencji kończącej projekt. Okręg Miejski Gusiew zorganizuje natomiast Kurs oszczędzania wody dla kierownictwa i pracowników instytucji komunalnych oraz seminarium internetowe z udziałem jednostek naukowo-badawczych, przedsiębiorców i specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą pitną oraz sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu. Projekt duży nacisk kładzie także na działania promocyjne i marketingowe, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych zamontowano tablice informacyjne zarówno po polskiej, jak i po rosyjskiej stronie. W ramach projektu zostaną także przygotowane broszury informacyjne o projekcie.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/wideokonferencja-grup-roboczych-projektu-transgranicznego,5400.html
Ruszyła rozbudowa kanalizacji
Więcej...Wraz z poprawą warunków atmosferycznych rozpoczęły się roboty budowlane związane z rozbudową kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec – Etap I i II realizowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
W pierwszej kolejności zostanie rozprowadzona sieć kanalizacyjna na terenach rolnych, następnie rozpoczną się w prace w terenie zabudowanym. Ostatnim etapem będzie budowa trzech przepompowni ścieków (w ramach I i II Etapu inwestycji) oraz połączenie całej nitki kanalizacyjnej. Gmina Rybno przygotowała krótki materiał z rozpoczęcia robót budowlanych:
Nasz Partner z Obwodu Kaliningradzkiego – Gmina Miejska Gusiew, także rozpoczęła roboty budowlane w zakresie rozbudowy kanalizacji sanitarnej do miejscowości Priozernoje. Wykonano geodezyjną analizę terenu, zamontowano 12 studni, nad realizacją inwestycji pracuje ciężki sprzęt oraz zespół pracowników.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/ruszyla-rozbudowa-kanalizacji,5436.html
Prace badawcze w projekcie transgranicznym PR/1/007/2018
Więcej...Oprócz głównego celu projektu realizowanego po polskiej stronie, którym jest rozbudowa kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec, projekt obejmuje działania badawcze, informacyjne i promocyjne.
W IV kwartale 2020 r. Gmina Rybno podpisała umowę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, który w ramach projektu transgranicznego Polska-Rosja 2014-2020 prowadzi prace badawcze dotyczące kompostowania osadów ściekowych powstających podczas oczyszczania ścieków. Materiały do badań zostały pobrane z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rybnie w celu dokonania charakterystyki osadów ściekowych.
Kompostowanie jest biologicznym procesem przetwarzania odpadów organicznych, w tym osadów ściekowych. Proces przebiega w warunkach tlenowych i zapewnia częściową mineralizację i humifikację materii organicznej. Jednym z podstawowych czynników, zapewniających prawidłowy przebieg procesu, w tym uzyskanie wysokiej temperatury umożliwiającej higienizację osadów, jest odpowiednie przygotowanie wsadu do kompostowania. Osady ściekowe, ze względu na wysokie uwodnienie, niską porowatość, wysoką zawartość azotu i stosunkowo niską zawartość węgla nie mogą być kompostowane samodzielnie. Przygotowanie wsadu polega na wprowadzeniu tzw. materiałów strukturotwórczych i korygujących, które powodują obniżenie wilgotności, zwiększenie porowatości oraz stosunku C/N.
Obecnie prowadzona jest I seria badawcza, w której kompostowane są odwodnione, do 89%, osady z oczyszczalni ścieków w Rybnie, a jako materiały strukturotwórcze i korygujące zastosowano zrębki drewniane i słomę pszeniczną, które zostały wskazane przez ZGK w Rybnie jako materiały powszechnie dostępne na lokalnym rynku. Zakończenie I serii zaplanowane jest na maj 2021 roku.
Proces prowadzony jest w układzie dwustopniowym: napowietrzany bioreaktor-pryzma. W bioreaktorze następuje mineralizacja materii organicznej i higienizacja kompostowanego wsadu, a na pryzmie tzw. dojrzewanie kompostu. Takie rozwiązanie zwiększa efektywność stabilizacji, poprawia bezpieczeństwo sanitarne, a także ogranicza uciążliwość środowiskową kompostowni.
Uzyskane ostatecznie wyniki mogą zostać wykorzystane do projektowania technologii kompostowania osadów ściekowych w układach dwustopniowych dla małych i średnich oczyszczalni ścieków. Znajdą tym samym zastosowanie w gospodarce komunalnej zarówno Beneficjenta Wiodącego oraz pozostałych Beneficjentów.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/prace-badawcze-w-projekcie-transgranicznym-pr10072018,5445.html
III Etap rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej - podpisanie umowy
Więcej...Podpisano umowę na wykonanie III Etapu rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec, która obejmie miejscowość Hartowiec (za torami).
Po przeprowadzeniu przetargu na realizację I i II Etapu rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 powstały oszczędności, o których zagospodarowanie Gmina Rybno zwróciła się do Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Olsztynie. Jednocześnie Gmina Rybno wystąpiła o wsparcie finansowe dla realizacji III Etapu rozbudowy kanalizacji sanitarnej z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki zbilansowaniu środków unijnych, rządowych oraz środków własnych miejscowość Hartowiec (za torami) zostanie podłączona do kanalizacji sanitarnej.
Wykonawca – firma „Mi-Le-An” Anna Moczadło zapewnia o dobrej współpracy i terminowej realizacji inwestycji.
Dzięki temu, że prace na Etapie I, II oraz III będą prowadzone równolegle termin wykonania prac nie zmieni się i przewidziany jest do 31.05.2022r. Łączna wartość inwestycji wynosi 6.830.508,61 zł, a łączna długość sieci kanalizacji tłocznej i grawitacyjnej wyniesie 16.134,85 m.
Wideokonferencja polsko-rosyjska
Więcej...W dniu 18 maja 2021 r. odbyła się druga część konferencji otwierającej projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, w ramach którego Gmina Rybno, Zakład Gospodarki Komunalnej w Rybnie oraz Okręg Miejski Gusiew rozbudowują sieć kanalizacji sanitarnej działając na podstawie umowy Partnerstwa.
Organizacja konferencji otwarcia to zadanie naszego Partnera z Gusiewa.
Wydarzenie to powinna odbyć się w Gusiewie na początku realizacji projektu, jednak pandemia związana z COVID-19 pokrzyżowała plany organizacyjne. Forma konferencji została zmieniona na tryb online i podzielona na dwie części licząc, że w pierwszej połowie 2021 r. ograniczenia związane z pandemią zostaną zniesione i druga część odbędzie się zgodnie z harmonogramem Projektu w Gusiewie.
Konferencja miała charakter naukowo-praktyczny, a uczestnictwo osobiste, online lub poprzez przekazanie pozdrowień i listów powitalnych przez wybitnych gości nadało jej wysublimowany charakter.
Obecni podczas konferencji byli m.in. przedstawiciele:
- Rządu Obwodu Kaliningradzkiego,
- Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu w Olsztynie i Kaliningradzie,
- Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie,
- Kaliningradzkiego Uniwersytetu Technicznego,
- Eksperci Oddziału Zachodniego Rosyjskiej Akademii Gospodarki,
- Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Podczas konferencji przedstawiono wykłady na temat gospodarki zamkniętego obiegu, ochrony środowiska, Strategii CPTED (zapobieganie przestępczości poprzez projektowanie środowiska) oraz zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia Projektu.
Przedstawiciele Gminy Rybno zaprezentowali osiągniecia w projekcie po stronie polskiej oraz działania promocyjne realizowane przez wszystkich Partnerów. Odczytany także został referat na temat prac badawczych w projekcie razem z prezentacją fotograficzną z prowadzonych badań przygotowany przez Zespół Naukowy Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska Instytutu Inżynierii i Ochrony Środowiska na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie.
Profesjonalna organizacja, ciekawa tematyka prezentowana przez profesjonalistów oraz obecność wybitnych gości spowodowały, że było to wydarzenie bogate w wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/wdeokonferencja-polsko-rosyjska,5547.html
Webinar w Projekcie Transgranicznym Polska-Rosja 2014-2020
Więcej...Nasz Partner w Projekcie Transgranicznym Polska-Rosja 2014-2020 zorganizował webinar na temat oszczędzania wody w gospodarstwie domowym. Było to jedno z tzw. działań miękkich, którego realizacja należała do Administracji Okręgu Miejskiego Gusiew.
Nikt nie pozostał bez nowej wiedzy! W miejskim domu kultury odbył się webinar "Internetowe wsparcie oszczędzania wody i innych działań środowiskowych w gospodarstwie domowym."
Konferencja online zgromadziła młodzież, wykładowców, ekspertów i gości, w tym przedstawicieli administracji Gminy Rybno. Szef administracji Aleksandr Kitajev wygłosił przemówienie powitalne w formacie wideo, po stronie polskiej - koordynator projektu Artur Żyłka.
Podczas webinaru uczestnicy aktywnie zadawali pytania, poszerzali wiedzę na temat wody, a także dowiedzieli się, jak każdy z nas może zachować główne bogactwo naszej planety. Wszystko to stało się możliwe dzięki programowi współpracy granicznej Rosja-Polska 2014-2020 ".
Ponadto na stronie internetowej projektu https://clck.ru/VniSS organizowane jest internetowe wsparcie w zakresie ochrony wody i działań przemysłowych, gdzie każdy może zadać pytania wykładowcom.
Informacje o tym wydarzeniu zostały opublikowane na stronie internetowej oraz profilu FB Administracji Miejskiej Gusiew:
Dziękujemy naszym Partnerom za kolejne profesjonalnie zorganizowane wydarzenie.
Prace badawcze w Projekcie Transgranicznym Polska-Rosja 2014-2020 cz. II
Więcej...
Wiadomo, że jednym z podstawowych czynników decydujących o urodzajności gleb, oprócz wartości nawozowej (NPK), jest zawartość substancji próchniczych (substancji humusowych). Dlatego w kompoście, który może być stosowany jako nawóz lub środek wspomagający uprawę roślin, analizowane jest również stężenie substancji humusowych. Wprowadzenie do gleb kompostu zasobnego w substancje humusowe może przyczynić się do poprawy żyzności gleb.
O pierwszej części prac badawczych na temat kompostowania osadów ściekowych można przeczytać pod linkiem:
http://gminarybno.pl/aktualnosci/prace-badawcze-w-projekcie-transgranicznym-pr10072018,5445.html
Dokumentacja fotograficzna z prowadzonych prac badawczych udostępniona została przez Zespół Naukowy Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska INSTYTUTU INŻYNIERII I OCHRONY ŚRODOWISKA na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie, który prowadzi prace badawcze w Projekcie PR/01/007/2018 realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 na zlecenie Gminy Rybno.
Wideokonferencja w ramach projektu transgranicznego
Więcej...
Po słowach powitalnych ze strony organizatorów oraz Ambasadora głosu udzielono także przedstawicielom administracji samorządowej miasta Gołdapi, Orzysza, Olecka, Miłakowa, gminy Rybno, Sztutowa, Stegny Gdańskiej, a także przedstawicielom Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Olsztynie, czyli jednostki, która wspiera, koordynuje, a także rozlicza realizowane projekty.
Ambasador skierował do uczestników słowa uznania za przyjazne i miłe relacje oraz życzenia owocnej współpracy przy realizacji projektów.
Partnerzy niemal jednogłośnie stwierdzili, że oczekują szybkiego otwarcia granic oraz przywrócenia elektronicznego systemu wizowego, co pozwoli na lepszą koordynację działań oraz realizację projektów.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/wideokonferencja-w-ramach-projektu-transgranicznego,5811.html
Rozbudowa kanalizacji sanitarnej Dębień - Hartowiec
Więcej...
Przedmiotem odbioru było wykonanie 1.861,30 m kanalizacji grawitacyjnej oraz 491 m kanalizacji tłocznej. Łączna wartość wykonanych prac wyniosła 712.215,96 zł.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/rozbudowa-kanalizacji-sanitarnej-debien-hartowiec,5917.html
Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Hartowiec
Więcej...
Jest to kosztowne przedsięwzięcie, ale w niektórych przypadkach bez jego zastosowania nie byłaby możliwa realizacja inwestycji.
Prace realizowane równolegle w Hartowcu przed torami, jak i za torami przez dwie niezależne firmy przebiegają w prawidłowym tempie, zgodnie z przyjętym harmonogramem robót.
Źródło: http://gminarybno.pl/aktualnosci/rozbudowa-kanalizacji-sanitarnej-w-miejscowosci-hartowiec,5900.html
Prace badawcze w projekcie
Więcej...
Materiał badawczy (osad ściekowy) pochodził z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rybnie sp. z o.o.
Jako materiały strukturotwórcze i korygujące zastosowano lokalnie występujące komponenty lignocelulozowe, dostępne dla eksploatatora gminnej oczyszczalni ścieków, czyli słomę pszeniczną oraz zrębki drewniane.
Osady ściekowe charakteryzowały się bardzo wysokim uwodnieniem (89%) oraz niskim stosunkiem C/N (6,76). Wprowadzenie komponentów strukturotwórczych i korygujących o niskiej wilgotności i wysokim C/N umożliwiło wykonanie wsadu zapewniającego uzyskanie warunków termofilowych.
W końcowym produkcie odnotowano wysoką zawartość pierwiastków nawozowych (NPK), a stężenie metali ciężkich było na poziomie niższym niż wartości dopuszczalne podane w rozporządzeniu dotyczącym nawozów i nawożenia.
Więcej informacji na temat wyników prac badawczych znajdziecie Państwo w czasopismach naukowych:
„Gaz, Woda i Technika Sanitarna” Nr 5/2022 w języku polskim oraz „ENERGIES” July 2022 w języku angielskim.
Konferencja podsumowująca projekt transgraniczny
Więcej...
W spotkaniu uczestniczyło wielu gości, w tym m.in. p. Bogusława Orzechowska – Senator RP, p. Elżbieta Gelert – Posłanka RP, p. Tomasz Węgrzynowski – Wójt Gminy Rybno, p. Lidia Wójtowicz – Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiciele Wspólnego Sekretariatu Technicznego, Przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dyrektor SP w Hartowcu wraz z delegacją uczniów.
Podczas spotkania podsumowano realizację projektu, w tym przedstawiono informacje dotyczące rozbudowy kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec w Gminie Rybno. Przedstawiciel Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprezentował wyniki prac badawczych, prowadzonych w ramach projektu, dotyczących kompostowania osadów ściekowych. Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać dwóch ciekawych wystąpień dotyczących optymalizacji zużycia wody oraz segregowania odpadów.
Informacja dotycząca rozbudowy kanalizacji
Więcej...
Jednocześnie prowadzone są prace przygotowawcze zmierzające do wszczęcia procedury oddania wykonanej infrastruktury kanalizacyjnej do użytkowania.
Mieszkańcy ul. Nowomiejskiej w Rybnie oraz mieszkańcy Dębienia i Hartowca mogą już składać do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rybnie wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej, jednak wpięcie do sieci będzie możliwie po otrzymaniu przez Gminę Rybno zaświadczenia od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Działdowie o możliwości przystąpienia do użytkowania infrastruktury kanalizacyjnej.
Roboty związane z włączeniem się do sieci kanalizacji sanitarnej może wykonać właściciel samodzielnie pod nadzorem pracowników ZGK lub zlecić wyspecjalizowanym firmom.
Koszt wykonania przyłącza kanalizacyjnego, bądź wykonania włączenia się do sieci ponosi właściciel nieruchomości , zgodnie z art. 15 ust. 2 z dnia 7 czerwca 2001 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków ( Dz.U. z 2020 r. , poz. 2028 z późn. zm.).
Wszelkie informacje można uzyskać w Zakładzie Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o. w Rybnie, ul. Zarybińska 9, 13-220 Rybno,
tel. 23 696 64 83 lub 510 265 384 w godzinach 7.00 – 15.00
Źródło: https://gminarybno.pl/aktualnosci/informacja-dotyczaca-rozbudowy-kanalizacji,6477.html
Ta strona informacyjna została stworzona i utrzymywana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.
Za jej treść odpowiada wyłącznie Gmina Rybno i w żadnym wypadku nie może być traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego.