Prace badawcze w projekcie związanym z rozbudową kanalizacji sanitarnej do miejscowości Dębień i Hartowiec

Opublikowano 2022-10-19 12:36:54. Artykuł wyświetlono: 694 razy.

W ramach realizowanego Projektu PR/1/007/2018 zostały wykonane prace badawcze na temat kompostowania osadów ściekowych, które prowadził zespół naukowy*) Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska, Instytut Inżynierii i Ochrony Środowiska, Wydział Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na zlecenie Gminy Rybno.

Materiał badawczy (osad ściekowy) pochodził z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rybnie sp. z o.o.

Jako materiały strukturotwórcze i korygujące zastosowano lokalnie występujące komponenty lignocelulozowe, dostępne dla eksploatatora gminnej oczyszczalni ścieków, czyli słomę pszeniczną oraz zrębki drewniane.

Osady ściekowe charakteryzowały się bardzo wysokim uwodnieniem (89%) oraz niskim stosunkiem C/N (6,76). Wprowadzenie komponentów strukturotwórczych i korygujących o niskiej wilgotności i wysokim C/N umożliwiło wykonanie wsadu zapewniającego uzyskanie warunków termofilowych.

W końcowym produkcie odnotowano wysoką zawartość pierwiastków nawozowych (NPK), a stężenie metali ciężkich było na poziomie niższym niż wartości dopuszczalne podane w rozporządzeniu dotyczącym nawozów i nawożenia.

Więcej informacji na temat wyników prac badawczych znajdziecie Państwo w czasopismach naukowych:
„Gaz, Woda i Technika Sanitarna” Nr 5/2022 w języku polskim oraz „ENERGIES” July 2022 w języku angielskim.

*) dr hab. inż., prof. UWM Dorota Kulikowska,
dr hab. inż., prof. UWM Katarzyna Bernat,