SeniorStars – Astronomia i Gwiazdy dla Seniora

Opublikowano 2013-07-30 09:44:41. Artykuł wyświetlono: 2633 razy.

Każdy, kto ukończył 60 lat może bezpłatnie wziąć udział w projekcie realizowanym przez Fundację Nicolaus Copernicus.

W ramach projektu „Seniorstars – Astronomia i Gwiazdy dla Seniora” uczestnicy zajęć poznają najnowsze odkrycia dotyczące Kosmosu, planety i gwiazdy, nauczą się posługiwać mapami nieba oraz teleskopami. Nauczą się również orientacji na niebie. Bardzo przystępne wykłady oraz naukę obserwacji nieba poprowadzą m.in. naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pierwsze zajęcia odbędą się już w najbliższy wtorek. 6 sierpnia o godzinie 17.00 w Sali restauracji Świtezianka w Rybnie przy ul. Sportowej 22 A Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego prof. dr hab. Maciej Mikołajewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygłosi wykład „Życie – cudowne dziecko Kosmosu”. 8 sierpnia o godzinie 17.00 wykład ten zostanie wygłoszony dla uczestników zajęć w Kurzętniku (Gminne Centrum Kultury, ul. Kościuszki 17). Wykłady inauguracyjne są otwarty dla wszystkich zainteresowanych niezależnie od wieku. Kolejne zajęcia są dedykowane dla osób, które urodziły się w 1953 lub wcześniej oraz dla ich opiekunów.

„Nasze zajęcia będą prowadzone w sposób prosty i nieskomplikowany. Wykłady będą zrozumiałe i przystępne dla każdego, niezależnie od wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Każdy uczestnik projektu na zakończenie zajęć (grudzień 2013) otrzyma specjalny certyfikat. Zajęcia skierowane są do wszystkich, którzy ukończyli 60 rok życia, niezależnie od wykształcenia czy miejsca zamieszkania” – mówi pomysłodawca projektu - Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus.

Zajęcia będą odbywały się od lipca 2013 (spotkanie organizacyjne) do grudnia 2013 roku średnio co dwa tygodnie w Kurzętniku, powiat nowomiejski (czwartki) oraz Rybnie, powiat działdowski (piątki). „Program zajęć w Rybnie i Kurzętniku będą tożsame. Dlatego prosimy o dokonanie wyboru miejsca uczestniczenia w zajęciach. Oprócz zajęć teoretycznych przewidywane są zajęcia praktyczne, czyli obserwacje w miejscu przyszłego obserwatorium astronomicznego w Truszczynach. Zapewniamy bezpłatny transport w obydwie strony z Rybna oraz Kurzętnika i Nowego Miasta Lubawskiego. Termin obserwacji będzie ustalany na bieżąco z uczestnikami zajęć w zależności od warunków pogodowych” – dodaje Szaj.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wszystkie zainteresowane osoby uczestniczeniem w projekcie w Rybnie lub w Kurzętniku proszone są o kontakt i zapisanie się na zajęcia pod numerem telefonu 515 399 040 lub email : copernicus@ekoprussia.home.pl Istnieje również możliwość zapisywania się na zajęcia w Kurzętniku osobiście w Sekretariacie Urzędu Gminy w Kurzętniku. „Po zapisaniu każdy uczestnik otrzyma szczegółowy harmonogram zajęć” – mówi szef projektu Robert Szaj. Projekt jest współfinansowany w ramach środków, które Fundacja Nicolaus Copernicus otrzymała w II konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Robert Szaj