www.gminarybno.pl

Drukuj

Uroczystość 100-lecia urodzin ks. inf. Alfonsa Groszkowskiego

Opublikowano 2015-12-21 12:47:48. Artykuł wyświetlono: 3280 razy.

We wtorek, 17 listopada Rada Gminy Rybno uchwaliła nazwę dla skweru zlokalizowanego w miejscowości Rybno przy ulicy Wyzwolenia. Z wnioskiem o nadanie nazwy skwerowi wystąpił Ksiądz Kanonik Mirosław Owczarek – Proboszcz i Dziekan Rybieński.

W sobotę, 12 grudnia o godz. 12:00 w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie odbyła się uroczystość 100-lecia urodzin ks. inf. Alfonsa Groszkowskiego. Podczas uroczystej mszy św. w kościele Sekretarz Urzędu Gminy Rybno – Jolanta Jendrycka odczytała uchwałę rady gminy, a następnie została przedstawiono sylwetka ks. inf. Alfonsa Groszkowskiego. Po mszy odsłonięto tablice pamiątkową w centrum Rybna. Teraz to miejsce będzie się nazywać skwerkiem Ks. inf. Alfonsa Groszkowskiego.

W tym roku mija setna rocznica urodzin Księdza Infułata Alfonsa Groszkowskiego. Ksiądz Groszkowski urodził się 11 grudnia 1915 roku w Rybnie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lutego 1946 roku. Pracował jako wikariusz w Lidzbarku Welskim, potem w Tczewie. W 1950 roku obronił dyplom magistra historii Kościoła Katolickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Mianowany w 1951 roku proboszczem w Nowej Cerkwi pod Pelplinem. Pracował tam przez 11 lat i zasłużył się m.in. odnowieniem kościoła oraz stworzeniem biblioteki parafialnej. 1 lipca 1962 roku został proboszczem w Chełmży oraz prepozytem-infułatem Kapituły Kolegiackiej Chełmżyńskiej, a od stycznia 1963 roku papież Paweł VI nadał mu godność prałacką. Zmarł 14 stycznia 1993 roku w Chełmży jako tamtejszy proboszcz, dziekan i prepozyt infułat Kapituły Chełmżyńskiej.

Ksiądz Infułat Alfons Groszkowski był Kapłanem bardzo zasłużonym dla Diecezji Chełmińskiej, a następnie Diecezji Toruńskiej. Dom rodzinny Księdza Groszkowskiego znajduje się na Koloni Rybno. Setna rocznica urodzin Księdza Infułata Alfonsa Groszkowskiego była dobrą okazją, aby skwer znajdujący się przy ulicy Wyzwolenia z Krzyżem Milenijnym nazwać jego imieniem.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka