www.gminarybno.pl

Drukuj

Wizyta gości z Niemiec w Gminie Rybno

Opublikowano 2017-05-24 08:32:30. Artykuł wyświetlono: 1661 razy.

W dniach 28 kwietnia – 1 maja gościliśmy w Rybnie delegację z niemieckiej gminy Heiden. Z wizytą partnerską przybyli do nas – burmistrz wraz z małżonką, przedstawiciele samorządu lokalnego, działacze związku na rzecz partnerstwa, pracownicy urzędu, rolnicy, przedstawiciele biznesu, artyści.

Wizytę rozpoczęło oficjalne spotkanie, na którym, oprócz gości, były władze samorządowe naszej Gminy, kierownicy jednostek i pracownicy urzędu. Po powitaniu i przedstawieniu obydwu stron, wójt Tomasz Węgrzynowski, dokonał prezentacji Gminy Rybno, akcentując jej liczne walory i potencjał. Po oficjalnym spotkaniu goście zapoznali się z funkcjonowaniem jednostek OSP na terenie naszej gminy, obejrzeli wozy strażackie oraz sprzęt gaśniczy, poznali pracę Policji.

Delegacja z Heiden w sobotę po południu odwiedziła Olsztyn, zapoznając się z jego historią, zabytkami oraz ciekawostkami.

W niedzielę 1 maja goście uczestniczyli w sumie parafialnej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie, którą celebrował dziekan dekanatu rybieńskiego, ks. kan. Mirosław Owczarek. Podczas mszy były również akcenty niemieckie- II czytanie oraz pieśń podczas Komunii św.

Ważnym i wzruszającym akcentem wizyty były odwiedziny na ewangelickim cmentarzu w Żabinach. Członkowie strony niemieckiej i polskiej złożyli symboliczną wiązankę opatrzoną w szarfę z napisami w dwóch językach na jednym grobów, którymi opiekują się mieszkańcy Żabin. W spotkaniu uczestniczyła również pani Halina Jankowska, ponad 90- letnia mieszkanka, która wzruszona opowiadała gościom historię cmentarza i zmarłych dawnych mieszkańców Żabin.

Po południu delegacja odwiedziła gospodarstwo rybackie państwa Ossowskich w Koszelewach, gdzie oprócz degustacji, goście zostali oprowadzeni przez gospodarza obiektu, zapoznali się z technologią wędzenia i produkcji ryb.

Kolejnym odwiedzonym miejscem było obserwatorium astronomiczne w Truszczynach. Właściciel obiektu i zarazem dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus, pan Robert Szaj, zaprosił odwiedzających na projekcję filmu opowiadającego o tym miejscu, zaciekawił gości opowieścią o związku Mikołaja Kopernika z Gminą Rybno, następnie zaprezentował układ słoneczny zbudowany na terenie posesji oraz umożliwił zainteresowanym obserwację Słońca. Była również degustacja lokalnego wina produkowanego przez gospodarza.

Po godz. 17.00 goście wspólnie z mieszkańcami gminy uczestniczyli w „Pikniku na ludową nutę” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie. Obserwowali pokazy rycerskie, zlot motocykli, brali udział w prezentacji tresury przygotowanej przez Policję, degustowali lokalne produkty, rozmawiali z mieszkańcami.

W poniedziałek członkowie delegacji poznawali walory przyrodnicze naszych terenów- najpierw mieli okazję, by popływać łódkami po jeziorze w Hartowcu, następnie odwiedzili Welski Park Krajobrazowy, gdzie zostali przyjęci przez dyrektora, pana Krzysztofa Główczyńskiego oraz pracowników parku.

Program wizyty był bardzo bogaty, nie zabrakło jednak czasu na rozmowy dotyczące przyszłości i dalszej współpracy między naszymi gminami. Obydwu stronom zależy na tym, by kontynuować w przyszłości spotkania, które zaowocują wymianą doświadczeń w zakresie różnych dziedzin- gospodarki, edukacji, sportu, kultury, biznesu, rolnictwa, bezpieczeństwa.

Wójt Gminy Rybno dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg wizyty delegacji z Heiden- organizatorom, tłumaczom, właścicielom wszystkich odwiedzanych obiektów, gospodarzom agroturystyki w Szczuplinach, jednostkom OSP, Policji, radnym RG, pracownikom urzędu, kierownikom jednostek i wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia. Wizyta partnerów z Niemiec była współfinansowana przez LGD Ziemia Lubawska.

 W niemieckiej geazecie "Borkener Zeitung" opublikowany został artykuł dotyczący wizyty gości z Gminy Heiden w Gminie Rybno.
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka