Ostrzeżenie meteorologiczne - upał

OSTRZEŻENIE Nr 51/2019

Obszar: woj. warmińsko-mazurskie - pow. działdowski
Ważność: od 2019-06-11 12:00 do 2019-06-12 20:00
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek od 29°C do 32°C, w środę od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 19°C.
Prawdopodobieństwo: 80% 
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2019-06-10 11:21
Synoptyk IMGW-PIB: Magdalena Pękala
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku

 

 

Jak przetrwać  upał

 

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Skutki:

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Ochrona

Dzieci

Seniorzy

Poradnik do ściągnięcia (pdf)

Jak przygotować się na upał - poradnik

źródło: rcb.gov.pl