Bezpłatne doradztwo w zakresie korzystania ze wsparcia z PROW

Opublikowano 2014-07-18 10:20:47. Artykuł wyświetlono: 1514 razy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że z dniem 9 czerwca 2014 roku rozpoczął pracę Zespół Ekspercki przy Warmińsko - Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, którego zadaniem jest wsparcie wnioskodawców i beneficjentów korzystających ze środków WPR.

Eksperci udzielają nieodpłatnej pomocy w zakresie korzystania ze wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz rynku owoców i warzyw.

Wsparcie Zespołów obejmuje pomoc wnioskodawcom i beneficjentom w zakresie:
a) prawidłowości dokumentowania i rozliczania poniesionych przez beneficjentów kosztów,
b) prawidłowości dokumentowania realizacji operacji,
c) wniosków w sprawie zmian umów o przyznanie pomocy,
d) przygotowywania odpowiedzi na pisma otrzymywane przez wnioskodawców lub beneficjentów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach postępowania w sprawie przyznania pomocy oraz postępowania o wypłatę pomocy, w tym przygotowywania środków zaskarżenia,
e) przygotowywania odpowiedzi lub zastrzeżeń do protokołów (raportów) z kontroli u wnioskodawców i beneficjentów,
f) spraw dotyczących zwrotu pomocy finansowej oraz zwrotu nienależnie lub nadmiernie pobranych środków.

Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego poprzez utworzony zespół doradczy, udziela nieodpłatnego doradztwa wnioskodawcom i beneficjentom PROW 2007-2013 w dzisłaniach:

• Ułatwianie startu młodym rolnikom,
  • Modernizacja gospodarstw rolnych,
  • Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych,
  • Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW),
  • Program rolnośrodowiskowy,
  • Zalesianie gruntów tolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne,
  • Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej,
  • Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie różnicowania w kierunku działalności nierolniczej,
  • Grupy producentów rolnych,
  • Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw,
  • Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw.

Skład osobowy ekspertów powołanych przy Warmińsko – Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie:

• PZDR Działdowo - Renata Skibicka 665890160, r.skibicka@w-modr.pl, pzdr.dzialdowo@w-modr.pl

Pełna baza ekspertów znajduje się na stronie: www.arimr.gov.pl/bazaekspertow

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego ściśle współpracują z Oddziałami Regionalnymi i Biurami Powiatowymi ARiMR w celu zapewnienia jak najwyższej jakości świadczonych usług.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia doradczego można uzyskać w Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego oraz Oddziałach Regionalnych ARiMR.