Ostatnia informacja, którą przekazał Urząd Gminy Rybno do rolników:
27 sierpnia 2015r. - Wojewoda Warmińsko - Mazurski uruchomił procedury szacowania szkód w gospodarstwach rolnych z uwzględnieniem upraw roślin strączkowych, ziemniaków, krzewów owocowych, a także upraw kukurydzy na kiszonkę i trwałych użytków zielonych. Zainteresowani rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód. Więcej informacji oraz wnioski można uzyskać u Sołtysa lub w U.G., a w środę, 23 września o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie w Urzędzie Gminy w sprawie suszy. Prosi się rolników o liczny udział.
A jak działał Urząd Gminy Rybno w sprawie suszy do 27 sierpnia 2015r.?
25 czerwca 2015r. – W związku z sygnałami docierającymi do Urzędu Gminy Rybno dotyczącymi wystąpienia na terenie gminy Rybno pojedynczych przypadków związanych ze szkodami w gospodarstwach rolnych spowodowanymi niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym – suszą, UG poprosił Sołtysów poszczególnych wsi na terenie gminy Rybno aby wykonali analizę pod kątem wystąpienia ewentualnych strat związanych z ww. szkodami oraz o pisemne poinformowanie tutejszego urzędu o ewentualnym wystąpieniu ww. zagrożenia oraz skali zjawiska w niezwłocznym terminie. Jednocześnie Urząd Gminy Rybno poinformował, że w przypadku suszy uruchomienie ewentualnych prac komisji przez Wojewodę następuje wyłącznie w oparciu o wyniki monitoringu suszy rolniczej, które są publikowane na stronie internetowej Instytutu Uprawy i Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
02 lipca 2015r. – Tego dnia w sprawie suszy został wysłany dokument do Wojewody Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie o treści: „W związku z coraz częściej docierającymi sygnałami od rolników na terenie gminy Rybno związanymi ze szczególnie dotkliwymi skutkami tegorocznej suszy, uprzejmie proszę Pana Wojewodę o rozważenie podjęcia pilnych działań w związku z tragiczną sytuacją w rolnictwie spowodowaną klęską suszy, mających na celu przystąpienie do szacowania strat w rolnictwie. Sytuacja rolników z Gminy Rybno jest szczególnie trudna. Długotrwały brak opadów spowodował kryzysową sytuację w rolnictwie. Wyniki monitoringu suszy rolniczej, które są publikowane na stronie internetowej Instytutu Uprawy i Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach nie wskazują obecnie na uruchomienie prac komisji lecz faktyczna sytuacja bezpośrednio na polach jest zupełnie inna. W związku z powyższym, proszę Pana Wojewodę o podjęcie dodatkowych działań mających na celu pomoc rolnikom z terenu gminy Rybno” – wysłany dokument został podpisany przez Wójta Gminy Rybno.
06 lipca 2015r. – Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w związku z pismem z dnia 2 lipca br. poinformował Urząd Gminy Rybno, że z dotychczasowych raportów wynika, że na terenie gminy Rybno nie stwierdzono spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej krytycznych wartości. Poinformował także, że wydział na bieżąco analizuje wyniki monitoringu suszy rolniczej na terenie województwa i jeżeli kolejne raporty potwierdzą wystąpienie suszy rolniczej na terenie gminy, tj. nastąpi spadek klimatycznego bilansu wodnego poniżej krytycznych wartości, natychmiast uruchomiona zostanie komisja do oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych na terenie gminy, o czym gmina zostanie niezwłocznie poinformowana.
15 lipca 2015r. – do Wojewody Warmińsko Mazurskiego oraz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marka Sawickiego został wysłany przez Urząd Gminy Rybno wniosek w sprawie powołania komisji powiatowej do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i oszacowanie szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi na terenie Gminy Rybno – szkoda spowodowana przez suszę. W wniosku został podany obszar dotknięty zjawiskiem atmosferycznym – około 1700 ha., oraz dołączono załącznik – zbiorczy wykaz ilości rolników w poszczególnych sołectwach dotkniętych suszą w 2015r. t.: Dębień, Grabacz, Grądy, Gronowo, Hartowiec, Jeglia, Kopaniarze, Koszelewki, Koszelewy, Naguszewo, Groszki, Rumian, Rybno, Tuczki, Truszczyny i Żabiny. W wniosku dodano także, że Gmina Rybno jest jedyną gminą w powiecie Działdowskim, gdzie zgodnie z aktualnym systemem monitoringu suszy rolniczej nie została uruchomiona ww. procedura. Rolnicy z Gminy Rybno nie mieli możliwości dokonania ubezpieczeń płodów rolnych od skutków suszy w 2015 roku, ponieważ firmy ubezpieczeniowe nie chciały zawierać umów na takiego rodzaju ubezpieczenia ze względu na zbyt duże ryzyko wystąpienia klęski suszy na terenie gminy Rybno.
15 lipca 2015r. – do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy zostało wysłane przez Urząd Gminy Rybno pismo z prośbą o poddanie wnikliwej analizie wyników w systemie monitoringu suszy rolniczej – dodając, ze prace komisji uruchomione zostały we wszystkich gminach powiatu Działdowskiego z wyłączeniem gminy Rybno.
17 lipca 2015r. – Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w związku z powyższym wnioskiem ponownie poinformował Urząd Gminy w Rybnie, że na terenie gminy Rybno nie stwierdzono spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej krytycznych wartości. Poinformowali także, że uwzględniając wyniki monitoringu suszy rolniczej obecnie nie zachodzą przesłanki do uruchomienia prac Komisji powołanej przez Wojewodę do oszacowania szkód w wyniki suszy w gospodarstwach rolnych na terenie gminy Rybno.
29 lipca 2015r. – Informację o wysłanych ww. pismach dostali Sołtysi poszczególnych wsi z prośbą o przekazanie stosownych w tej sprawie informacji rolnikom.
10 sierpnia 2015r. – do Urzędu Gminy Rybno wpłynęło pismo od Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, w którym na podstawie informacji wynikających z przeprowadzonej bieżącej analizy sytuacji zagrożenia suszą na terenie gminy Rybno w 1015r. wynika, że w obecnym okresie wegetacyjnym nie wystąpiło zagrożenie suszą określającą 20% spadek plonów w skali gminy. Możemy natomiast stwierdzić, że wartości KBW były ujemne co świadczy o deficycie wody dla roślin, tym bardziej, że wartości te były zbliżone do wartości krytycznych. Stwierdzone wartości KBW były jednakże wyższe od wartości krytycznych i kilkanaście mm, co oznacza że średnie obniżenie plonów było tylko nieco mniejsze od 20% w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Jednocześnie Instytut informuje, że oszacowane wartości wysokości strat plonów w skali gminy, nie wykluczają, że w gospodarstwie straty mogły wynosić nawet więcej niż 25%, a nawet 30%. Lokalne warunki glebowo – klimatyczne konkretnego pola mogą odbiegać od wyników modelowania w dużej skali (gminy) i wielkość strat na konkretnym polu może określić specjalnie do tego celu powołana komisja, której celem powinno być zweryfikowanie skutków suszy w terenie (gminie). Instytut jednocześnie informuje, że nie decyduje o powołaniu tych komisji, których celem jest oszacowanie strat spowodowanych przez suszę rolniczą.
27 sierpnia 2015r. - Wojewoda Warmińsko - Mazurski uruchomił procedury szacowania szkód w gospodarstwach rolnych z uwzględnieniem upraw roślin strączkowych, ziemniaków, krzewów owocowych, a także upraw kukurydzy na kiszonkę i trwałych użytków zielonych. Zainteresowani rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód. Więcej informacji oraz wnioski można uzyskać u Sołtysa lub w U.G., a w środę, 23 września o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie w Urzędzie Gminy w sprawie suszy. Prosi się rolników o liczny udział.
Nadesłał: Sylwester Kasprowicz