Drugie śniadanie w szkole

Opublikowano 2023-09-22 14:23:45. Artykuł wyświetlono: 193 razy.

Drugie śniadanie jedzone w szkole pomaga w nauce! Właściwie skomponowane wpływa na utrzymanie dobrego poziomu koncentracji, wydolność i sprawność fizyczną, dobre samopoczucie.

Pierwsze i drugie śniadanie, to dwa z pięciu posiłków, które powinny jadać regularnie dzieci w wieku szkolnym. Oba śniadania powinny być przygotowywane z produktów, które dostarczają składników odżywczych, witamin i minerałów. Dzięki jedzeniu właściwie skomponowanych śniadań - pierwszego w domu oraz drugiego w szkole – uczniowie mają energię do pracy umysłowej oraz ćwiczeń fizycznych. Składniki pokarmowe dostarczane regularnie z jedzeniem pomagają utrzymać koncentrację, zapewniają dobre samopoczucie.

Przygotowując śniadania należy pamiętać, że w każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa. Zalecane jest jedzenie 5 porcji warzyw i owoców z przewagą warzyw. Warto postawić na pełnoziarniste pieczywo i łączyć je z rybami, jajami lub chudym mięsem.

Dbając o unikanie rozwoju nadwagi i otyłości należy unikać słonych i słonych przekąsek oraz picia napojów słodzonych i barwionych. Słodka bułka lub rogalik to słodycze, powinny być traktowana właśnie jako przekąska, a nie pełnowartościowy posiłek.

Zamiast słodzonych i barwionych napojów, lepiej pić wodę mineralną lub herbaty ziołowe. Można też przygotować samodzielnie koktajl lub sok warzywno-owocowy. Najlepiej dla zdrowego organizmu pić minimalnie półtora litra płynów dziennie.

Nadmiar słodyczy w posiłkach oprócz rozwoju nadwagi, otyłości i chorób cywilizacyjnych może doprowadzić do zwiększonej pobudliwości, a nawet agresji.

Oprócz zdrowych posiłków należy pamiętać też o regularnym ruchu. Zalecane jest minimum pół godziny codziennej aktywności fizycznej dzieci.

źródło: https://www.gov.pl/web/wsse-olsztyn/drugie-sniadanie-w-szkole