www.gminarybno.pl

Drukuj

Edukacja w Rumianie

Opublikowano 2015-11-23 13:47:21. Artykuł wyświetlono: 5347 razy.

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie od wielu lat prowadzi działalność ekologiczną . Otrzymała certyfikaty: Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku”, „Międzynarodowy Certyfikat Zielona Flaga”, a także „Geocertyfikat”.

21 listopada 2015r. na terenie placówki odbyły się warsztaty ekologiczno – artystyczne dla nauczycieli województwa warmińsko- mazurskiego. We współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej zostały przeprowadzone zajęcia mające pokazać, że materiały przyrodnicze, odpady można wykorzystać do działalności artystycznej. W spotkaniu wzięło udział 107 nauczycielek z różnych placówek naszego województwa: Elbląg, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztyn, Olsztynek, Jamielnik, Ruszkowo, Kurzętnik, Rybno, Hartowiec.

Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Rybno pan Tomasz Węgrzynowski, który życzył wszystkim uczestnikom wspaniałych wrażeń z pobytu w szkole i owocnej pracy artystycznej.

Dyrektor szkoły Hanna Kirchhof zaprezentowała prezentację pokazującą prace szkoły, jej osiągnięcia, realizację projektów i przedsięwzięć realizowanych we współpracy ze środowiskiem lokalnym. W prezentacji nie zabrakło fotorelacji z warsztatów, które odbywały się już wcześniej w tej szkole. Zwróciła uwagę, że rozwój cywilizacji, pogoń za zdobyczami techniki zmusza nas do szczególnych działań, poszukiwania ciekawych sposobów, które pozwala zainteresować dzieci edukacją ekologiczną.

Kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej pani Alicja Szarzyńska zwróciła uwagę, że szkoła od wielu lat realizuje przedsięwzięcia o charakterze ekologicznym i regionalnym. Organizacja warsztatów w tej szkole została na trwałe wpisana we współpracę OCEE. Warsztaty zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem , o czym świadczy liczba uczestników. Nauczyciele wracają do tej szkoły, w której panuje przyjazna atmosfera, a warsztaty prowadzone są na wysokim poziomie. Pogratulowała dyrektorowi, radzie pedagogicznej, pracownikom takiego zaangażowania i życzyła dalszych sukcesów.

Organizowanie warsztatów dla nauczycieli ma swoją tradycję i na trwałe zostało wpisane do kalendarza pracy szkoły.

Pierwszy warsztat odbył się 18 maja 2008 roku w ramach realizacji programu „Czym skorupka za młodu nasiąknie… czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas”. Nauczyciele uczestniczyli w zajęciach terenowych pod hasłem: „Po co Pan Bóg stworzył kwiaty” nad stawem rumiańskim, zwiedzały kościół parafialny.

Kolejny warsztat dotyczył przyrody nieożywionej i miał na celu pokazanie, że uczniów można zainteresować geologią. Dlatego też 18.09.2010r. zostały zorganizowane warsztaty geologiczno – paleontologiczne „Przeszłość geologiczna w skałach zapisana”. Głównym celem spotkania było pokazanie, że wiedza o zjawiskach przyrody nieożywionej przekazywana w formie zabawy, przeżywania ułatwia przyswajanie nowych terminów i pojęć, wprowadza ucznia w rolę badacza, umożliwia mu samodzielne dochodzenie do wiedzy.

Rozwijanie pasji poszukiwania, odkrywania i kolekcjonowania – to ważne zadanie edukacyjne współczesnej szkoły, dlatego też placówka przygotowała kolejny warsztat pod hasłem: „Lodowiec tu był…”. Warsztaty zostały zorganizowane we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Hartowcu. Nauczyciele mogli odbyć wędrówkę po miejscowości Rumian, metodą questu. Wspólna wyprawa pozwoliła pokazać, że mamy w swojej miejscowości miejsca, którymi możemy się poszczycić (kościół, młyn wodny). Ponadto nauczyciele zwiedzili przyszkolne lapidarium, poznali sposoby rozwijania geologicznych zainteresowań u swoich uczniów.

21 listopada 2015r. odbył się warsztat pod hasłem: ”Ekologiczna sztuką malowana”. W rolę instruktorów wcielili się nauczyciele, pracownicy szkoły, a także sołtys wsi pani Elżbieta Rozentalska. Sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce twórczych działań. Na sześciu stanowiskach zostały przygotowane materiały do pracy. Na pierwszym stanowisku „Mchowe opowieści…” uczestniczki mogły wykonać z mchu, gałązek- ekologiczne ozdoby. Należy podkreślić, iż uczestniczki bardzo zainspirował mech i materiały przyrodnicze. Powstały przepiękne, niepowtarzalne dzieła sztuki. Ze starych gazet robiły wiklinę papierową, którą ozdabiano kartonowe, trójkątne formy. W ten sposób powstawały ekologiczne choinki. Papier wykorzystano także do formowania wianków, które następnie oplatano kawałkami materiału. Ze zwykłej rolki po papierze toaletowym uczestniczki wykonywały opakowania na prezenty, kalendarze adwentowe. O tym, iż kawałki starych chustek, koszul w połączeniu z kasztanami, orzechami tworzą piękną ekologiczną biżuterię przekonały się nauczycielki na stoisku: „Tkanina inaczej…”. Samodzielnie wykonane korale, bransoletki mogą stać się upominkiem dla najbliższej osoby. Z pasków gąbki powstawały przepiękne kwiaty, które mogą być wykonane już przez dzieci przedszkolne.

Uczestniczki warsztatów ekologiczno – artystycznych były przekonane, że odpady, materiał przyrodniczy można wykorzystać w swojej pracy dydaktycznej. Dostarczone inspiracje spowodowały, że na problem narastającej fali odpadów można spojrzeć w sposób artystyczny. Zgromadzonym odpadom można podarować „drugie życie”, które będzie cieszyło wykonujących i dawało radość obdarowywanym. Nauczyciele zwrócili uwagę, że na takie wykonywanie upominków nie trzeba dużych nakładów finansowych.
Poprzez taką formę realizacji warsztatów można pokazać, że wspólna edukacja ekologiczna przynosi nauczycielom wiele radości, pozwoli rozwijać inwencję twórczą, a jednocześnie jest zapowiedzią do kolejnego spotkania się.


Autor tekstu: Hanna Kirchhof
Autor zdjęć: Grzegorz Wiergowski
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst