www.gminarybno.pl

Drukuj

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 'Utracone dziedzictwo'

Opublikowano 2015-09-29 15:48:30. Artykuł wyświetlono: 4172 razy.

Rumian 27.09.2015r.

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie od wielu lat kultywuje tradycje regionalne. Patron szkoły, miłośnik przyrody, wsi wyznacza kierunek działalności placówki. W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa został przygotowany festyn tematyczny: „Rozsmakuj się w tradycji” – życie codzienne dawnej wsi.

We współpracy z Urzędem Gminy Rybno, Welskim Parkiem Krajobrazowym, Gminną Biblioteką Publiczną w Rybnie zostało przygotowane przedsięwzięcie, którego głównym celem była: integracja społeczności lokalnej, poznanie historii swojego regionu, ocalenie od zapomnienia ginących zawodów i smaków. Teren przy szkole zamienił się w miejsce zabawy i edukacji. Zostały przygotowane stoiska edukacyjne: Muzeum Etnograficzne w Plenerze, na którym zostały zgromadzone dawne maszyny i urządzenia używane przez naszych dziadków. Na ekspozycji „Ginące zawody” – został umieszczony warsztat garncarski, gdzie każdy mógł spróbować swoich umiejętności na kole garncarskim.

Pod kierunkiem etnografa z „Fundacji Wybudowania” pana Marcina Zalewskiego, uczniowie mogli w czasie wakacji uczestniczyli w warsztatach dawnych rzemieślników wiejskich. Owocem tego była przygotowana wystawa etnograficzna. Kolejne stanowisko pod hasłem „Darcie kamienia” – panowie prezentowali umiejętności łupania kamienia i wykorzystywania go w budownictwie. Jak z kawałka drewna „wyczarować” łyżkę mogliśmy podziwiać pracę artysty ludowego.

Na kolejnym stoisku mieszkanka naszej wsi prezentowała swoje prace z bibuły i inspirowała do rozwijania swoich zdolności. O tym jak ciężką pracę wykonywały nasze prababcie można było się przekonać na stoisku” Pranie i maglowanie”.

W „domowej spiżarni” można było posmakować domowych konfitur. Dzieci uczestniczyły 2 gotowaniu marmolady, ozdabianiu słoików z przetworami. Poprzez stoisko pod hasłem „Leki z Bożej apteki” przekonywaliśmy do powrotu do naturalnych sposobów leczenia. Każdy uczestnik mógł skomponować własną mieszankę ziół. Na stoisku zdrowa żywność prezentowane były owoce i warzywa z naszych ogrodów i sadów. Na naszym festynie nie zabrakło też swojskiego jadła. Uczestnicy mogli zaobserwować sposób przygotowania placków ziemniaczanych, kluchów kartoflanych. Można było spróbować dawnej zupy zagraj. Dużym zainteresowaniem cieszył się wypiek i degustacja wafli, przygotowywanych na dawnym urządzeniu.

Rodzice uczniów naszej szkoły przygotowali staropolskie ciasta, ser, smalec i swojski chleb.

Było też coś dla ducha… Podczas naszego spotkania rodzice – aktorzy przedstawili inscenizację w oparciu o utwór J. Tuwima „Rzepka”. Ich występ został przyjęty z wielkim aplauzem. Nasi uczniowie zaprezentowali staropolskie tańce: Krakowiak i Trojak. Całość festynu ujarzmiał występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna oraz zespołu folklorystycznego Sasini.

Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców gorąco dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania festynu, który, jesteśmy przekonani przyczyni się do ocalenia od zapomnienia naszego bogatego dziedzictwa kulturalnego naszego regionu.

Nadesłała: Hanna Kirchhof
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst