www.gminarybno.pl

Drukuj

Jeszcze nic, a my już…

Opublikowano 2015-04-08 08:50:57. Artykuł wyświetlono: 4257 razy.

Ala i Michał to uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Jana Chrapka w Rybnie. Kandydują do XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Chcą udowodnić, że z głosem młodych trzeba się liczyć. Żyją aktywnie i kreatywnie. Mają nadzieję, że dzięki temu projektowi uda im się wprowadzić zmiany a ludzie dorośli (tudzież władza) będą zwracać na nich uwagę, bo warto! Jak mówią, są przyszłością narodu! Zależy im na naszej społeczności lokalnej.

Tematem projektu jest: „Miejsce młodych – Jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież.”

Uczniowie przeprowadzili badanie wśród mieszkańców Rybna pt. „Pocztówka do przeszłości” - zgodnie z wytycznymi CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na początku zrobili ankietę wśród młodzieży. Dotyczyła ona diagnozy potrzeb związanych z miejscami przeznaczonymi dla młodego pokolenia. Następnie odwiedzili przedszkole i uczniów SP w Rybnie. Maluchy wykonały rysunki pt. „Co fajnego mamy w Rybnie?” Uczniowie w SP ułożyli rymowanki na temat wad i zalet naszej miejscowości. Ważnym działaniem było też przeprowadzenie wywiadów z przedstawicielami różnych grup naszego środowiska. Badania objęły ok. 230osób. Chcąc odwdzięczyć się naszej społeczności za pomoc w przeprowadzeniu projektu i popularyzować kontakt z kulturą, poprosili Wójta Gminy o sfinansowanie przedstawienia „Teatru przy stoliku”. Była to okazja do zebrania wszystkich w jednym miejscu i poproszenia o napisanie pocztówek do przeszłości oraz przeprowadzenia mini konferencji w związku z projektem. Każdy mógł zgłosić swoje pomysły bezpośrednio do wójta i przedstawiciela rady gminy.
Nad wszystkimi działaniami czuwali kandydaci do Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Ich rozmówcy wykazali się kreatywnością i znajomością potrzeb dotyczących kształtowania przestrzeni w Rybnie. Okazało się także, że istnieje nić porozumienia w tym zakresie między młodszym i starszym pokoleniem.

WNIOSKI :
Uczestnikom mini konferencji oraz autorom pocztówek brakuje w Rybnie:
- domu kultury-jako miejsca spotkań, działalności różnych grup, stowarzyszeń, klubów, kół itp.
- cyklicznych spotkania z ciekawymi ludźmi
- kawiarenki artystycznej –w której, przy ciastku i kawie, młodzi ludzie mogliby zaprezentować swoje talenty przed starszym pokoleniem i porozmawiać na interesujące ich tematy
- festiwalu piosenki „ Z gminy na wyżyny”
- trasy nordic walking
- upamiętnienia historycznej granicy między Prusami Wschodnimi, a Polską w postaci trasy marszowej – jako wykorzystanie walorów przyrodniczych i turystycznych naszego terenu
- deptaku wokół jeziora w centrum Rybna
- drużyny siatkarskiej dziewcząt (15+)
- galerii twórczości regionalnej
- siłowni na powietrzu
- teatru amatorskiego
-kroniki gminy
-Młodzieżowej Rady Gminy –jako formy przygotowania do życia publicznego i wpływania na otaczającą ją rzeczywistość
- harcówki
- basenu
- kręgielni

PLAN DZIAŁAŃ
- Alicji i Michałowi już udało się pozyskać miejsce na harcówkę. W najbliższym czasie odbędzie się tam remont.
- Nauczyciele wychowania fizycznego pod wpływem ich wniosków zorganizowali damską drużynę piłki siatkowej dla uczennic rybieńskiego liceum.
- Miejscowe władze zgodziły się finansować teatralne spotkania przy stoliku i rozważają wcielenie w życie innych propozycji.
- Młodzi działacze są w trakcie organizowania Młodzieżowej Rady Gminy. Dzięki temu członkowie rady jako przedstawiciele młodego pokolenia będą reprezentować jego interesy we władzach lokalnych.
- W związku z pomysłem, który wypłynął z mini konferencji, ich wywiady będą początkiem kroniki mieszkańców odzwierciedlającej życie gminy i stworzy możliwość przekazania swoich refleksji przyszłym pokoleniom.
Piękne, ale prawdziwe. Jeśli nie wierzycie, zobaczcie sami.
Młodzi ludzie zapraszają do współpracy wszystkie osoby, które mają pomysł, chcą pomóc lub działać – kontakt z nimi na facebooku.

Ala Bandurska i Michał Kłosowski – uczniowie LO w Rybnie.
 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst