www.gminarybno.pl

Drukuj

Kampania BIAŁA WSTĄŻKA 2018

Opublikowano 2018-11-28 13:17:16. Artykuł wyświetlono: 879 razy.

Międzynarodowa kampania Biała Wstążka trwa od 25 listopada do 10 grudnia 2018r.

CO TO JEST KAMPANIA BIAŁA WSTĄŻKA ?
Kampania BIAŁA WSTĄŻKA to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ jak tłumaczył - to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kampania została zapoczątkowana w 1991 r. w Kanadzie — właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji.

DLACZEGO BIAŁA WSTĄŻKA?
Kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że: „ my mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet".

PO CO NOSIĆ BIAŁĄ WSTĄŻKĘ?
Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. Przyjęcie i noszenie podczas kampanii przez mężczyzn BIAŁEJ WSTĄŻKI pokazuje, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy.

Jedną z inicjatyw Kampanii niosącej pomoc ofiarom przemocy w rodzinie są tzw. „OTWARTE DRZWI". W związku z przyłączeniem się do Kampanii "Białej wstążki" w dniu 01 grudnia 2018r. pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybnie ul. Zajeziorna 58 w godzinach od 9:00 do 15:00 pełnić będą dyżur na który zgłaszać się mogą ofiary przemocy domowej szukające pomocy i wsparcia.
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst