Komunikat ZGK w Rybnie sp. z o. o.

Opublikowano 2022-02-25 08:51:14. Artykuł wyświetlono: 834 razy.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Rybnie Sp. z o. o. zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy Rybno o prawidłowe korzystanie z kanalizacji i nie traktowanie jej jako pojemnika na odpady.

Sieć kanalizacyjna jest tak zaprojektowana, by przyjmować ścieki z naszych domów, nieczystości sanitarne i papier toaletowy. Śmieci wrzucone do toalety, mogą zapchać nie tylko sedes, ale również wewnętrzną kanalizację budynku i stać się przyczyną poważnej awarii. Usunięcie awarii związane jest z dużymi kosztami wymiany pomp bądź ich napraw, za które zostają obciążani wszyscy mieszkańcy płacąc rachunki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki.

Pracownicy dokonujący czynności usuwania awarii, często spotykają na materiały, które nie powinny się znaleźć w sieci kanalizacyjnej. Nagminnie znajdują się tam szmaty, materiały higieniczne oraz pozostałości po produktach spożywczych. Również w ostatnim czasie, pracownicy ZGK stwierdzają przypadki naruszania włazu do studzienek w której to znalazła się tam duża ilość popiołu. Nie wiem, czy to akt sabotażu, czy też zwykła bezmyślność.

SEDES TO NIE KOSZ NA ŚMIECI!

Czy wiesz, czego nigdy nie należy wrzucać do sedesu?

1. Włosy, nawilżane chusteczki, materiały opatrunkowe, szmaty. Materiały te łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków wewnątrz rury
  2. Niedopałki papierosów, lekarstwa, farby oraz chemikalia. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni
  3. Igły. To ogromne zagrożenie dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Najczęściej są niewidoczne, mogą przebić rękawice i boleśnie ukłuć, powodując ryzyko zakażenia
  4. Materiały budowlane, gruz, popiół, gips czy tynk. Materiał ten opada na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte , trudne do usunięcia zatory
  5. Tłuszcze i oleje. Tężeją w rurach sieci kanalizacyjnej i zmniejszają ich średnicę. To przyspiesza konieczność remontu sieci

Przestrzeganie powyższych zasad spowoduje zmniejszenie, a być może uniknięcie awarii.

Prosimy, by dla naszego dobra właściwie korzystać z kanalizacji sanitarnej. Nie narażajmy siebie i swoich sąsiadów na zalewanie piwnic, łazienek czy ogrodów.